Bitki Çayının İyileştirici Gücü

Bitki Çayının Faydaları

Zaman zaman duygusal süreç yaşadığımızda, iş yerinde veyahut televizyon izlerken ister istemez iştahımız açılır, işte böyle durumlarda gereğinden fazla yemek yemeyi önleyebilmek adına bitki çaylarına başvururuz. Kış mevsiminin de gelmesi ile birlikte bitki çayları en iyi seçenek oluyor. Güçlü bir bağışıklık ve hastalıklardan korunma amacı ile de bu aylarda sık sık tüketmemiz gerekiyor. Her bitki çayının sayılamayacak faydası var ve her biri şifa deposu olan bu bitki çaylarının; kandaki insülin direncini dengelemeden, sinirlerinizi yatıştırmaya, sağlıklı zayıflamadan , hastalıklarla mücadele etmeye, bulantılardan, depresyona bir çok etki alanı bulunuyor. Bunca fayda sağlamasının yanında demleme süresi ve bu çaylarını ne kadar sıklıkla tükettiğimiz de önem arz ediyor.

Yeşil Çayın Faydası

Yeşil Çayın Faydaları

Kilo vermek isteyenlerin bir numaralı içeceği olan yeşil çay, vücudunuzdaki ödemi atmasının yanı sıra C vitamini içermesiyle de bağışıklığınızı da güçlendiriyor. Yüksek oranda antioksidan maddelere sahip olduğu için kalp damar sağlığına katkı sağlamasının yanında, kansere karşı da kalkan görevi görüyor. 3 dakika demlemeye bıraktığınız yeşil çayı,gün içerisinde 2 küçük fincan tüketmeniz yeterlidir.

Ihlamur Çayının Faydaları

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte ıhlamur bir çok kişinin ilk seçeneği oluyor. Gribe ne iyi gelir? diye sorulduğunda akla ilk ıhlamur çayı gelir. Solunum yolları hastalıklarına iyi gelmesinin yanında,günün stresine karşı da sizi rahatlatır. Demleme süresi 10 dakikayı geçmemeli ve gün içerisinde 2-3 tüketmek yeterli olacaktır.

Rezene Çayının Faydaları

Hazımsızlığa ne iyi gelir? diye düşünüyorsanız rezene bunun için biçilmiş kaftandır. Bağırsak gazı,şişkinlik ve gaz sıkışmasına bağlı mide ağrısı yaşadığınızda rezene kurtarıcımız oluyor. Ayrıca reflüye bağlı şikayetleri de azaltır. Rezene çayı nasıl hazırlanır? 1 su bardağı suyu kaynatıp,içerisine 2 çay kaşığı rezene tohumu atın ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Günde 1-2 fincan rezene çayı içebilirsiniz.

Papatya Çayının Faydaları

Uyku sorunu yaşayanlar için gün içerisinde 1-2 fincan papatya çayı tüketmek yararlı olacaktır. Sakinleştirici etkisi ile de bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Papatya çayının hazırlanışı: 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı kuru papatya ekleyerek demleme bırakınız.3 dakika beklemenin ardından, çayınızı süzerek dilerseniz bal veya limon dilimi ile tatlandırarak içebilirsiniz.

Bu yazı 123 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

1987 Kartal doğumlu eğitimci yazar ve aynı zamanda dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
Sevgililer Günü Kıyafeti Hakkında Fikirler - Trend Notu: […] günü size ne ifade ediyor? Sevgilinize hediye seçimi konusunda
2020-02-16 00:58:07
yorum ikonu
2020-02-15 23:38:28
yorum ikonu
Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer? - Trend Notu: […] İddia Ediyoruz! Bu Püf Noktalarıyla Makyajın Daha Hızlı […]
2020-02-02 17:36:45