Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Halk arasında doğum sancısı ile eşdeğer tutulan gaz sancısı, konuşurken, yemek yerken mideye kaçan gazın bir miktarının orada sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani gazın ortaya çıkmasının ana sebebi hava yutmaktır. Şiddetli ama kısa aralıklarla gelen sancılar genellikle bebeklerde ve orta yaştaki insanlarda sık görülmektedir. Öncelikle uzun süre devam eden, midede ve bağırsaklarda oluşan gaz problemlerinin başka sağlık sorunlarına yol açmaması için doktora görünmek gerekir.

Stomach-Pain2

Hangi Besinler Gaz Sancısına Yol Açar?

Lifli yiyeceklerin, sağlığa faydalı fakat gaz oluşumunu hızlandırıcı özelliği vardır, kuru baklagiller, tatlandırıcılar ve kızartma türü yiyecekler mide ve bağırsaklarda aşırı gaz oluşturmaktadır. Antibiyotik kullanımı ve karbonhidratlı yiyecekler de gaz problemine neden olur. Sakız çiğnemek ve sigara kullanmakta aşırı gaz sorununa yol açan sebeplerin başında gelmektedir.

Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Ayakları üşütmek gaz sancısına yol açan sebeplerin başında gelir,  gaz sancısı başlayınca çorap giyinip ayakları sıcak tutmak önemlidir. Gaz sancısı başladığı anda ılık bir bardak su içerek sırt üstü uzanmak, sancının kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Hareket etmek ve stresten kurtulmak gerekir. Bitkisel çaylar ve maden sodası mide gazını çıkartmada etkilidir. Öğünlerde küçük lokmalar almak ve iyi çiğneyerek yutmak ta gaz sancısının oluşmasını engelleyecektir.

Gaz Sancısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Sıcak olarak içilen nane, rezene, zencefil, papatya gibi yatıştırıcı çaylar gaz sancılarına iyi gelecektir. Ayrıca mandalina kabukları ve defne yaprağının kaynatılıp içilmesi gaz sancısını hafifletecektir.

Bu yazı 839 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
Sevgililer Günü Kıyafeti Hakkında Fikirler - Trend Notu: […] günü size ne ifade ediyor? Sevgilinize hediye seçimi konusunda
2020-02-16 00:58:07
yorum ikonu
2020-02-15 23:38:28
yorum ikonu
Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer? - Trend Notu: […] İddia Ediyoruz! Bu Püf Noktalarıyla Makyajın Daha Hızlı […]
2020-02-02 17:36:45