Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Halk arasında doğum sancısı ile eşdeğer tutulan gaz sancısı, konuşurken, yemek yerken mideye kaçan gazın bir miktarının orada sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani gazın ortaya çıkmasının ana sebebi hava yutmaktır. Şiddetli ama kısa aralıklarla gelen sancılar genellikle bebeklerde ve orta yaştaki insanlarda sık görülmektedir. Öncelikle uzun süre devam eden, midede ve bağırsaklarda oluşan gaz problemlerinin başka sağlık sorunlarına yol açmaması için doktora görünmek gerekir.

Stomach-Pain2

Hangi Besinler Gaz Sancısına Yol Açar?

Lifli yiyeceklerin, sağlığa faydalı fakat gaz oluşumunu hızlandırıcı özelliği vardır, kuru baklagiller, tatlandırıcılar ve kızartma türü yiyecekler mide ve bağırsaklarda aşırı gaz oluşturmaktadır. Antibiyotik kullanımı ve karbonhidratlı yiyecekler de gaz problemine neden olur. Sakız çiğnemek ve sigara kullanmakta aşırı gaz sorununa yol açan sebeplerin başında gelmektedir.

Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Ayakları üşütmek gaz sancısına yol açan sebeplerin başında gelir,  gaz sancısı başlayınca çorap giyinip ayakları sıcak tutmak önemlidir. Gaz sancısı başladığı anda ılık bir bardak su içerek sırt üstü uzanmak, sancının kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Hareket etmek ve stresten kurtulmak gerekir. Bitkisel çaylar ve maden sodası mide gazını çıkartmada etkilidir. Öğünlerde küçük lokmalar almak ve iyi çiğneyerek yutmak ta gaz sancısının oluşmasını engelleyecektir.

Gaz Sancısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Sıcak olarak içilen nane, rezene, zencefil, papatya gibi yatıştırıcı çaylar gaz sancılarına iyi gelecektir. Ayrıca mandalina kabukları ve defne yaprağının kaynatılıp içilmesi gaz sancısını hafifletecektir.

Bu yazı 799 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Ayrıca aileniz ve önem verdiğiniz büyüklerinizin davranışlarını gözden geçirebilirsiniz. Artık kendi isteklerinizi önemsediğiniz bir dönemde bulunuyorsunuz. Ancak bazı korkularınız olabilir ve yapmak istediklerinizi ortaya koymanız pek kolay olmayabilir. Özellikle patronlar ve otoriteyi temsil eden kişilere karşı sert ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi ve çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Aslında şansınızın yükseldiği bir dönemdesiniz. Bugün duygularınızı denetleyin.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde farklı duygular ile uyanabilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar yaşayacağınız bir gün. Meydana gelen bazı olaylar korkularınızı uyandırabilir ve gerilim hissedebilirsiniz. Ancak sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Geleceğe yönelik bazı korkularınız olabilir fakat isteklerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret gösterebilirsiniz. Tarzınızı, alışkanlıklarınızı ve dış görünümünüzü değiştirebilirsiniz. Kendinize bakım uygulayabilir ve güzel görünmek için her zaman olduğundan daha fazla özenli davranabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Duygularınız derinleşebilir ve sabah saatlerinde karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Özellikle aile büyükleri, anneniz ve çocukluk döneminde yaşadıklarınızı hatırlayabilirsiniz. Bazı korkularınız olabilir fakat sezgilerinize güvenin ve içinizden yükselen sese kulak verin. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir. Sabırlı olun ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Hayallerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlıyorsunuz.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sabah saatlerinde karşılaştığınız kişiler duygularınızı yükseltecek ve korkularınızdan uzaklaşmanıza yardımcı olacak. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanıyor. Bugün sevdiğinize isteklerinizi anlatabilirsiniz. Sempatik ve anlayışlı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Bu arada önemsediğiniz kişiler ve konular ile ilgili gelişmeler üzerinizde baskı duygusu uyandırmış olabilir. Ancak bugün korkularınızdan uzaklaşacak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU