Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Paylaş
 

Günlük yaşantımızı derinden etkileyen en büyük faktörlerden biri uykudur. Kaliteli bir uyku her insan için oldukça büyük önem taşır. Bu konuda bizler kaliteli bir uykuya nasıl sahip olacağımızı sizler için gerekli araştırmayı yaptık. Vücudumuz için önemli olan uyku düzenini şu şekilde belirleyebiliriz..

Biz insanların yaşamının üçte birini uyuyarak geçirmekte olduğunu hepimiz çok iyi bilir. Kısaca uyumak vücudumuz için bir arınma şeklidir. Kaliteli bir uyku aldığımızda vücudumuzun yenilenmiş olduğunu ve gerekli enerjiye kavuştuğunu hemen görebiliriz. Uyku sırasında vücudumuzun aldığı faydalı hormonlar vardır ve bunlar bizim için çok önemlidir.

Bizler ise iyi bir uyku kalitesini çok fazla uyumakta ararız, ancak bu düşüncemiz oldukça yanlıştır. Tabii ki uyuma süresi oldukça önemlidir ancak bu süre zamanında yapıldığında bizim için faydasını ortaya koyar. Kaliteli bir uykuyu yakalayabilmemiz için zamana ve süreye oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir.

Uyku saatlerinizi düzenleyin!

Kaliteli ve verimli bir uykuyu yakalamak için kendinize uyuma ve uyanış saatlerini belirlemeniz gerekir. Mümkün oldukça her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra gece uykusu oldukça önem taşımaktadır. Geç saatlere kalmadan uyumak sağlıklı bir uyku için yeterli olacaktır.

Akşam yemeklerinize özen gösterin!

Akşam yemeklerinden hemen sonra uyumak vücudunuz için büyük bir sağlık sorunu olduğu sakın unutmayın. Solunum yollarında hasara ve kalbimizde basınca neden olacaktır. Kaliteli bir uykunun en önemli bir sebebi ise akşam yemeği , en az 3 saat önce yemekten kalkmış olmamız gerekir. Akşam yemeklerimizde yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durmamız oldukça önemlidir. Çünkü akşam yemeklerinde yapacağımız bu hatalar ilerleyen zamanlarda Reflüye yol açar ve olumsuz sağlık sorunları ile mücadele etmemize neden olacaktır.

Uyuduğunuz ortamı düzenleyin!

Uyku kalitemizi etkileyen diğer faktör ise uyuduğumuz odanın koşullarıdır. Odamızın yeteri kadar havalandırıldığına emin olun ve sessiz bir ortam olmasını sağlayın. Yatağınızın rahat ve yastığınızın size uygun olmasına özen gösterin. Yataklarınızda özellikle pamuklu ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Bu saydıklarımız kaliteli bir uyku için büyük önem taşır.

Uyanır uyanmaz hemen kalkın!

Yetişkinlerde 6 ile 8 saat arası uyku yeterli olacaktır. Sabah gözlerinizi açtığınızda hemen kalkmaya özen gösterin çünkü bu durum uykunuzu aldığınızın bir göstergesidir. Biraz daha uyumak sizi gün içerisinde halsiz yapacaktır.

Bu yazı 71 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Karşılaştığınız sorunlara ilginç çözümler bulabilirsiniz veya bir arkadaşınızın bulduğu çözümlerden etkilenebilirsiniz Sabah saatlerinde duygularınız derin olacak ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Öğleden sonra haliniz değişecek ve nedensiz bir sabırsızlık hissedebilirsiniz. Özellikle yeni başlangıçlar yapmak ve büyük sorumluluklar almak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Fakat aceleci davranmasanız iyi olacak. Hareket halinde olmak, seyahatler ve sportif faaliyetler sizi rahatlatacak. Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve eski sevgili ile ilgili haberler duyabilirsiniz. Geçmişte arzu edip sonra unuttuğunuz istekleriniz bugün uyanabilir.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Çalışmalarınızı sürdürürken alacağınız bazı haberler yüzünden dikkatiniz dağılmış olabilir. Fakat kararlarınızı sürdürmeyi başarabilirsiniz. Bilgisayar teknolojisine daha fazla ilgi duyacaksınız ve bilgisayarınızı veya telefonunuzu yenilemek için araştırmalar yapacaksınız. Çeşitlilik kafanızı karıştırabilir ancak bilgisine güvendiğiniz, teknoloji ile yakından ilgilenen kişilere danışabilirsiniz ancak konu ile ilgisi olmayan kişilere projelerinizi anlatmasanız iyi olacak. Ayrıca yeni tanıştığınız kişilere kendiniz ile ilgili gereksiz detayları anlatmaktan kaçının. Bir arkadaşınız ile aranızdaki ilişki aşka dönüşebilir ve kafanız karışabilir.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün geçmişte yaşadığınız aşkları ve eski günleri hatırlayabilirsiniz. Bilinçaltınızın derinlerinden yükselen unutulmuş arzular uyanabilir. Alacağınız bir haber veya karşılaşacağınız olay size geçmişi hatırlatacak. Ancak fazla derinleşmeseniz, iyi olacak. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz. Karamsar duygulardan uzaklaşın ve dikkatinizi isteklerinize odaklayın. Sevdiklerinize karşı daha anlayışlı davranmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Sevdiğinizin ilgisi sizi tatmin etmeyebilir. Fakat o da sizin ihmal ettiğinizi düşünüyor olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Yaşam enerjiniz yükseliyor ve iletişim trafiğiniz hareketleniyor. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ekip çalışmalarında başarılı olabilirsiniz. Öğleden sonra alacağınız teklifler keyfinizi yerine getirecek ve derin düşüncelerden sıyrılmanıza yardımcı olacak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Çeşitli organizasyonların içinde yer alabilirsiniz ve projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Kendinize olan güveniniz yükseliyor. Bazı korkularınız olsa bile beklediğiniz haberleri almak, cesaretinizi uyandıracak. Sağlık sorunu olanlar kendilerini daha güçlü hissedecekler.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü uyandıran haberler almış olabilirsiniz veya çocuklar, kardeşler ve yakınlarınız ile ilgili endişeleriniz olabilir. Fakat bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve olaylara daha yapıcı bir yönden bakacaksınız. Ayrıca iyimser ve anlayışlı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve onların rahat tavırlarından etkilenebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz ve çalışmalarınızı kararlı bir biçimde sürdürebilirsiniz. Sevdiğinizin ilgisi ve sıcak davranışları moralinizi yükseltecek ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyacaksınız. Böylece kafanızı karıştıran konulardan uzaklaşacaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
Dikkatinizi kendinize yöneltecek ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Hayata ve olaylara sizden daha farklı bakan ve yaşayan kişiler dikkatinizi çekecek ve kendinizi gözden geçireceksiniz. Bakış açınızı değiştirmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak duygusal açıdan karamsar olabilirsiniz. Bu arada teknoloji ile ilgili gelişmeleri araştırabilir, yeni ve ilginç projeler yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Özellikle öğleden sonra karşılaşacağınız kişiler ve olaylar sizi heyecanlandıracak ve sabırsızlık hissedeceksiniz. Daha önce sizi mutlu eden, sevdiğiniz şeylere karşı duygularınız değişebilir ve beklentileriniz artabilir. Bu arada harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar duygularınızı harekete geçirecek. Bazı sorunlar devam ediyor olsa bile bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve çalışmalarınızı istediğiniz gibi yapacaksınız. Dostlarınızın ve sevdiklerinizin sıcak ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek. Kendinize olan güveninizi çevrenize yansıtabilir, ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile haberleşebilir ve seyahat organizasyonları yapabilirsiniz. Bugün karşılaştığınız kişiler ile dostluk ilişkileri kurabilirsiniz. Üstelik henüz tanıştığınız kişiler, sizin üzerinizde çok eskiden beri tanıyormuşsunuz gibi bir his uyandırabilir.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Maddi sorunlarınız olabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek zor gelebilir. Ama bugün kendinizi enerjik ve heyecanlı hissedeceksiniz. Bu arada duygularınızı denetleyin. Yeni idealler ve geleceğe yönelik yeni hayaller kurabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Şanssızlık gibi görünen olaylara kendinizi kaptırmayın ve karamsarlıktan uzaklaşın. Aslında iyimser biri olduğunuz halde şimdi sorunlar gözünüzde büyüyebilir. Karşılaştığınız olaylara hemen tepki göstermeyin. Olayların gelişmesini bekleyin. Yanlış anlamalar olabilir. İyi araştırmadan girişimde bulunmasanız iyi olacak.