Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Günlük yaşantımızı derinden etkileyen en büyük faktörlerden biri uykudur. Kaliteli bir uyku her insan için oldukça büyük önem taşır. Bu konuda bizler kaliteli bir uykuya nasıl sahip olacağımızı sizler için gerekli araştırmayı yaptık. Vücudumuz için önemli olan uyku düzenini şu şekilde belirleyebiliriz..

Biz insanların yaşamının üçte birini uyuyarak geçirmekte olduğunu hepimiz çok iyi bilir. Kısaca uyumak vücudumuz için bir arınma şeklidir. Kaliteli bir uyku aldığımızda vücudumuzun yenilenmiş olduğunu ve gerekli enerjiye kavuştuğunu hemen görebiliriz. Uyku sırasında vücudumuzun aldığı faydalı hormonlar vardır ve bunlar bizim için çok önemlidir.

Bizler ise iyi bir uyku kalitesini çok fazla uyumakta ararız, ancak bu düşüncemiz oldukça yanlıştır. Tabii ki uyuma süresi oldukça önemlidir ancak bu süre zamanında yapıldığında bizim için faydasını ortaya koyar. Kaliteli bir uykuyu yakalayabilmemiz için zamana ve süreye oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir.

Uyku saatlerinizi düzenleyin!

Kaliteli ve verimli bir uykuyu yakalamak için kendinize uyuma ve uyanış saatlerini belirlemeniz gerekir. Mümkün oldukça her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra gece uykusu oldukça önem taşımaktadır. Geç saatlere kalmadan uyumak sağlıklı bir uyku için yeterli olacaktır.

Akşam yemeklerinize özen gösterin!

Akşam yemeklerinden hemen sonra uyumak vücudunuz için büyük bir sağlık sorunu olduğu sakın unutmayın. Solunum yollarında hasara ve kalbimizde basınca neden olacaktır. Kaliteli bir uykunun en önemli bir sebebi ise akşam yemeği , en az 3 saat önce yemekten kalkmış olmamız gerekir. Akşam yemeklerimizde yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durmamız oldukça önemlidir. Çünkü akşam yemeklerinde yapacağımız bu hatalar ilerleyen zamanlarda Reflüye yol açar ve olumsuz sağlık sorunları ile mücadele etmemize neden olacaktır.

Uyuduğunuz ortamı düzenleyin!

Uyku kalitemizi etkileyen diğer faktör ise uyuduğumuz odanın koşullarıdır. Odamızın yeteri kadar havalandırıldığına emin olun ve sessiz bir ortam olmasını sağlayın. Yatağınızın rahat ve yastığınızın size uygun olmasına özen gösterin. Yataklarınızda özellikle pamuklu ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Bu saydıklarımız kaliteli bir uyku için büyük önem taşır.

Uyanır uyanmaz hemen kalkın!

Yetişkinlerde 6 ile 8 saat arası uyku yeterli olacaktır. Sabah gözlerinizi açtığınızda hemen kalkmaya özen gösterin çünkü bu durum uykunuzu aldığınızın bir göstergesidir. Biraz daha uyumak sizi gün içerisinde halsiz yapacaktır.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı