Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Paylaş
 

Günlük yaşantımızı derinden etkileyen en büyük faktörlerden biri uykudur. Kaliteli bir uyku her insan için oldukça büyük önem taşır. Bu konuda bizler kaliteli bir uykuya nasıl sahip olacağımızı sizler için gerekli araştırmayı yaptık. Vücudumuz için önemli olan uyku düzenini şu şekilde belirleyebiliriz..

Biz insanların yaşamının üçte birini uyuyarak geçirmekte olduğunu hepimiz çok iyi bilir. Kısaca uyumak vücudumuz için bir arınma şeklidir. Kaliteli bir uyku aldığımızda vücudumuzun yenilenmiş olduğunu ve gerekli enerjiye kavuştuğunu hemen görebiliriz. Uyku sırasında vücudumuzun aldığı faydalı hormonlar vardır ve bunlar bizim için çok önemlidir.

Bizler ise iyi bir uyku kalitesini çok fazla uyumakta ararız, ancak bu düşüncemiz oldukça yanlıştır. Tabii ki uyuma süresi oldukça önemlidir ancak bu süre zamanında yapıldığında bizim için faydasını ortaya koyar. Kaliteli bir uykuyu yakalayabilmemiz için zamana ve süreye oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir.

Uyku saatlerinizi düzenleyin!

Kaliteli ve verimli bir uykuyu yakalamak için kendinize uyuma ve uyanış saatlerini belirlemeniz gerekir. Mümkün oldukça her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra gece uykusu oldukça önem taşımaktadır. Geç saatlere kalmadan uyumak sağlıklı bir uyku için yeterli olacaktır.

Akşam yemeklerinize özen gösterin!

Akşam yemeklerinden hemen sonra uyumak vücudunuz için büyük bir sağlık sorunu olduğu sakın unutmayın. Solunum yollarında hasara ve kalbimizde basınca neden olacaktır. Kaliteli bir uykunun en önemli bir sebebi ise akşam yemeği , en az 3 saat önce yemekten kalkmış olmamız gerekir. Akşam yemeklerimizde yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durmamız oldukça önemlidir. Çünkü akşam yemeklerinde yapacağımız bu hatalar ilerleyen zamanlarda Reflüye yol açar ve olumsuz sağlık sorunları ile mücadele etmemize neden olacaktır.

Uyuduğunuz ortamı düzenleyin!

Uyku kalitemizi etkileyen diğer faktör ise uyuduğumuz odanın koşullarıdır. Odamızın yeteri kadar havalandırıldığına emin olun ve sessiz bir ortam olmasını sağlayın. Yatağınızın rahat ve yastığınızın size uygun olmasına özen gösterin. Yataklarınızda özellikle pamuklu ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Bu saydıklarımız kaliteli bir uyku için büyük önem taşır.

Uyanır uyanmaz hemen kalkın!

Yetişkinlerde 6 ile 8 saat arası uyku yeterli olacaktır. Sabah gözlerinizi açtığınızda hemen kalkmaya özen gösterin çünkü bu durum uykunuzu aldığınızın bir göstergesidir. Biraz daha uyumak sizi gün içerisinde halsiz yapacaktır.

Bu yazı 52 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Dostlarınızla haberleşebilir, yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz. Sevdikleriniz ve yakın akrabalarınızla ilişkileriniz sıcak olacak. Bu bayram keyfiniz yerinde ve sorunlar ile pek fazla ilgilenmeyeceksiniz. Ayrıca değer verdiğiniz kişilerin sıcak ilgisi ve size özel ilgi göstermelerinden etkileneceksiniz ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ailenin saygı duyulan kişilerini ziyaret edebilirsiniz. Yaşam felsefenizin değiştiğini hissedeceksiniz ve kendinizden memnun olacaksınız. Günün ilerleyen saatlerinde sürpriz misafirleriniz olabilir.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve içinizden yükselen kuvvetli arzularla harekete geçeceksiniz. Yolculuk yapabilir, keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz. Sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşacak ve eğlenceli vakit geçireceksiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir. Üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara farklı açılardan bakabilirsiniz. Önem verdiğiniz kişilerden uzakta olmak isteyebilirsiniz ve bayram boyunca keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Şehir dışına gidememiş olanlar ise, dinlenerek geçirmek isteyebilirler fakat beklemediğiniz misafirleriniz olabilir ve eski günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve sevdiklerinizin sorunları ile ilgileneceksiniz. Bu arada pek çok işi bir arada yapabilirsiniz. Fakat aceleci bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak. Yoksa yanlış anlamalar ve duygusal gerilimler olabilir. Sabah saatlerinde karşılaştığınız bazı olaylara duygusal tepkiler göstermeniz mümkün. Duygularınızı denetleyin ve kendi inandığınız ve doğru bulduğunuz davranışları çevrenizdeki kişilere kabul ettirmeye çalışmayın. Özellikle sevdiğinize anlayışlı davranmaya özen göstermelisiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bayram sabahına keyifli uyanacak ve yakınlarınız ile haberleşeceksiniz. Daha önce korktuğunuz ve baskı duygusu uyandırmış konulardan tamamen uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. Yakınlarınız ile haberleşebilir ve sevdiklerinizin ziyaretine gitmek için çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak, keyfinizi yerine getirecek. Bugün kendinizi her zaman olduğundan daha rahat hissedeceksiniz ve sizin yapıcı tavırlarınız çevrenize yansıyacak. İlişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Mantıklı ve kararlı tavırlarınız ile hem sevdiğinizi, hem de yakınlarınızı etkileyeceksiniz. Farklı çevreler ve yabancılar ile iletişiminiz güçleniyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Güne keyifli ve enerjik başlayacaksınız. İsteklerinizi rahat bir biçimde ortaya koyabilir ve olumlu davranışlarınız ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Sorumluluk hissettiğiniz konu ile ilgili üzerinizdeki baskıdan kurtulacak ve yapıcı bir tavır içine gireceksiniz. Böylece korktuğunuz durumlar ve endişelerinizden uzaklaşacaksınız ve kendinize olan güveniniz yükselecek. Ayrıca sevdiğinizin ilgisi ve yakınlarınızın sıcak davranışları duygularınızı yükseltecek ve kafanızı karıştıran sorunlardan uzaklaşmayı başaracaksınız. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ve yakınlarınız ziyaretinize gelebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hassas ve alıngan olabileceğiniz bir gün. Karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Sorunların üzerine gitmeyin ve özellikle sevdiklerinizi eleştirmekten kaçının. Aslında duygularınızı aklınız ile denetlemeniz mümkün. Yeni tanıştığınız kişiler ve özellikle yabancı ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Çevrenizin saygı duyduğu kişilerin size olan ilgisi moralinizi yükseltebilir. Dışarı çıkmak, hareket halinde olmak ve arkadaşlarınız ile birlikte yapacağınız organizasyonlar, karamsar halinizi dağıtmanıza yardımcı olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve kendinizden memnun olacaksınız. İsteklerinizi güzel ifade edebilir, etkileyici ve dikkat çekici olabilirsiniz. Gençler ile iletişiminiz güçlü olacak. Çocuklar, kardeşler ve arkadaşlarınız ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Bugün yakınlarınızın ziyaretine gidebilir, çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Seyahatte olanlar bulundukları yerlerde yeni arkadaşlar edinebilir ve keyifli dostluklar kurabilirler. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişki daha sıcak olacak ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyacaksınız.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde çeşitli hayalleriniz ve geleceğe yönelik istekleriniz olabilir. Ve güne keyifli başlayacaksınız. İsteğini gerçekleştirmiş kişilerin keyifli halini çevrenize yansıtacaksınız. Sevdiklerinizi ve yakınlarınızı arayabilir, ziyaretine gidebilirsiniz. Ayrıca seyahate çıkmak, çevre gezileri ve eğlenceli organizasyonlara katılabilir, önem verdiğiniz aile büyüklerinin ziyaretine gidebilirsiniz. İsteklerini güzel ifade edecek ve hem çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz, hem de projeleriniz ile ilgili ön hazırlık yapmış olacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve baskı duygusu hissettiğiniz konular ile ilgilenmeyeceksiniz. Seyahatler, eğlenceli organizasyonlar ve kalabalık ortamlarda keyifli vakit geçireceksiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınız ile haberleşebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Keyifli ve rahat tavırlarınız ile hem sevdiklerinizi rahatlatacaksınız, hem de kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Özellikle seyahate çıkma fırsatını bulmuş olanlar, yolculuklar sırasında karşılaştıkları kişiler ile dostluk ilişkileri kurabilirler. Fakat hemen samimi olmasanız iyi olacak. Kendinize özel bilgiler aktarırken dikkatli olun. Yanlış anlamalar olabilir.
BALIK BURCU YORUMU