Kronik Kabızlık Nedir?

Paylaş
 

 Haftada üç defadan az tuvalete çıkmak, kabızlık olarak nitelendirilmektedir.  Bu durumun sürekli hale gelmesi ve ilaç kullanmadan tuvalete çıkılamaz hale gelmek ise kronik kabızlık olarak adlandırılır. Kabızlık üç mekanizmanın bozulması ile meydana gelmektedir.

 • Besin eksikliği yani açlık
 • Kalın bağırsağın dışkıyı iten hareketlerinin azalması
 • Dışkılama mekanizmasının bozulması

kabizlik

Kabızlığın Sebepleri

Düzensiz beslenme ve hareketsizliğin yanı sıra alışkanlık haline gelen kabız ilaçları da bağırsak tembelliğine yol açarak kabızlığa sebep olmaktadır. Sürekli olarak ilaç kullanmak, bir süre sonra ilaç almadan tuvalete çıkılamaz hale getirmektedir, bu kabızlığın kronikleşmesine neden olur.

Kabızlığın İlaç Almadan Önlenmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, lif oranı yüksek sebze ve meyve tüketmek, günlük iki litre su içmek ve egzersiz yapmak kabızlığı önleyecektir. Lif oranı yüksek birçok meyve ve sebze bulunmaktadır, posası fazla bu besinlerin yanında tam tahıllı ürünler ve bol salata yemek gerekir. Kronik kabızlığı olan bireyler

1- Sabah kalkar kalkmaz iki bardak ılık su ve 4-5 kuru kaysı veya kuru erik yenmelidir. Yarım saat sonra zengin bir kahvaltı ile iki dilim kepek veya tam tahıl ekmeği tüketilebilir.

2- Her öğünde çiğ sebze tüketilmelidir. (sabah kahvaltıda söğüş olarak, diğer öğünlerde salata olarak)

3- Öğün aralarında meyve veya komposto tüketilmelidir.

4- Günlük en az 2 litre su tüketilmelidir.

5- Akşam yemeklerinde, lif yönünden zengin bakliyatlar veya sebzenin yanına bulgur pilavı eklenmelidir.

6- Günlük en az bir saat spor ya da hiç olmazsa yürüyüş yapılmalıdır.

Bu yazı 337 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Ayrıca aileniz ve önem verdiğiniz büyüklerinizin davranışlarını gözden geçirebilirsiniz. Artık kendi isteklerinizi önemsediğiniz bir dönemde bulunuyorsunuz. Ancak bazı korkularınız olabilir ve yapmak istediklerinizi ortaya koymanız pek kolay olmayabilir. Özellikle patronlar ve otoriteyi temsil eden kişilere karşı sert ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Kendinizi ve çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Aslında şansınızın yükseldiği bir dönemdesiniz. Bugün duygularınızı denetleyin.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde farklı duygular ile uyanabilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar yaşayacağınız bir gün. Meydana gelen bazı olaylar korkularınızı uyandırabilir ve gerilim hissedebilirsiniz. Ancak sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Geleceğe yönelik bazı korkularınız olabilir fakat isteklerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret gösterebilirsiniz. Tarzınızı, alışkanlıklarınızı ve dış görünümünüzü değiştirebilirsiniz. Kendinize bakım uygulayabilir ve güzel görünmek için her zaman olduğundan daha fazla özenli davranabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Duygularınız derinleşebilir ve sabah saatlerinde karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Özellikle aile büyükleri, anneniz ve çocukluk döneminde yaşadıklarınızı hatırlayabilirsiniz. Bazı korkularınız olabilir fakat sezgilerinize güvenin ve içinizden yükselen sese kulak verin. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir. Sabırlı olun ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Hayallerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlıyorsunuz.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sabah saatlerinde karşılaştığınız kişiler duygularınızı yükseltecek ve korkularınızdan uzaklaşmanıza yardımcı olacak. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanıyor. Bugün sevdiğinize isteklerinizi anlatabilirsiniz. Sempatik ve anlayışlı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Bu arada önemsediğiniz kişiler ve konular ile ilgili gelişmeler üzerinizde baskı duygusu uyandırmış olabilir. Ancak bugün korkularınızdan uzaklaşacak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU