Mıhlama Tarifi İle Güzel Bir Hafta Sonu Kahvaltısı

Mıhlama tarifi ile hafta sonu kahvaltılarını şölene çevirmek isteyenlere harika bir lezzet. Trabzon yöresine ait olan bu lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Trabzon peyniri ve o yöreye ait mısır unundan oluşan bu eşsiz lezzet, yerken insanı adeta kendinden geçiriyor. Mıhlama nasıl yapılır? Aslında yapılışı ve hazırlanışı en kolay tariflerden biri diyebiliriz. Tereyağı, peynir ve mısır ununun bir araya gelmesi ile ortaya çıkan harika bir kahvaltı seçeneği! Bu eşsiz lezzet; Trabzon’da kuymak adıyla bilinir ancak bizler buna mıhlama diyoruz. Hatta bazı yörelerde muhlama denildiğini de söylemek isteriz. Sizler için hazırlamış olduğumuz mıhlama tarifi..

Mıhlama Nasıl Yapılır?

Mıhlama nasıl yapılır? Sorusu karşımıza oldukça fazla çıkıyor. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi mıhlama yapımı oldukça zahmetsizdir. Burada önemli olan; kullanacağımız malzemelerin kalitesidir. Eğer yerinden tereyağını, mısır ununu ve Trabzon tel peynirini bulabilirsek, ortaya harika bir lezzet çıkacağını garanti edebiliriz. Mıhlama yapımı hem kolay hem de maliyeti düşüktür. İşte size gerçek mıhlama tarifi!

Mıhlama nasıl yapılır
Mıhlama nasıl yapılır?

Mıhlama Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 su bardağı süt
  • 150 gram Trabzon tel peyniri (Minzi)

Mıhlama Yapımı

Mıhlama yapımına başlamadan önce birkaç önemli detayı sizlerle paylaşmak isteriz. Mısır unu çeşidi birden fazla olduğundan, ince çekilmiş mısır ununu tercih etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra; Trabzon tereyağını bulma şansınız varsa, o eşsiz lezzeti yakalamak için onu kullanmanızı öneriyoruz.

Eğer Trabzon tel peyniri bulamıyorsanız;  eritme tel peynir ya da mozeralla peyniri kullanabilirsiniz.

  • Tereyağını bakır tava içerisine koyun ve kısık ateş üzerinde fokurdayana kadar eritin
  • Eriyen tereyağının içerisine, mısır ununu azar azar eklemeye başlayın ve bir yandan da topaklanmaması için karıştırın.
  • Mısır ununun kokusu çıkana ve rengi hafif dönene kadar karıştırın. Kavrulan mısır ununun içerisine sütü ilave ederek karıştırmaya devam edin
  • Suyunu çeken mısır ununa peynirleri ekleyip, bir süre daha kısık ateşte karıştırmaya devam edin. Tereyağının yüzeye çıkması, servise hazır olduğunu bizlere gösterir. Dilerseniz, ocaktan indirmeden önce üzerine ekstra tereyağ yakıp gezdirebilirsiniz. Afiyet olsun!

Sıcak olarak tüketilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.. Yukarıdaki malzemeler 2 kişiliktir. Siz, kişi sayısına göre miktarı arttırabilirsiniz.

Buket Altun

Yazı yazmayı çok seviyorum. Bu sevgim zamanla büyüdü ve bu alanda kendimi geliştirdim. Şimdi Trendnotu.com'da yazarlık yapıyorum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı