Sağlık ve Güzelliğe Zerdeçal

Paylaş
 

Hint mutfağının güçlü varlığı Zerdeçal’ın faydaları saymakla bitmiyor. Zerdeçal,bazen Jiang Huang, Haridra ya da Hint Safranı olarak da bilinir.Onun imzası,hem köri,hem de hardala sarı rengini verir bir baharat olmasıdır.Zerdeçalın bir gıda olması dışında çok daha fazla faydası olduğunu biliyor muydunuz? Zerdeçal binlerce yıldır ve binlerce bitkisel ilaç parçası olarak Çin ve Hindistan gibi ülkelerde iyi bir neden için kullanılmaktadır. Onun ana bileşeni, kurkumin, baharat gibi inanılmaz faydaları veren şeydir. Kurkumin (bu arada kimyon ile ilgisi yok) çok güçlü bir anti-inflamatuar ve antioksidan olmasının yanı sıra, yalnızca sağlığınız için değil güzelliğiniz için de faydalar sağlıyor. Eğer cildiniz ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız ya da son zamanlarda kendinizi enerjik hissetmiyorsanız; belki de zerdaçala bir şans verme zamanı gelmiştir.

Zerdaçalın sunduğu en iyi beş sağlık ve güzellik faydalarına göz atmanızı öneririz.

1. Bir temizlik ve peeling maskesi

Zerdeçal mükemmel bir peeling ajanı ve cilt parlatıcıdır.Yapmanız gereken tek şey; pirinç veya nohut unu ile zerdaçalı eşit miktarda karıştırmak.Sonra bir macun yapmak için karışıma susuz kısmından 1 çay kaşığı ev yapımı yoğurt ekleyin.Ardından bunu yüzünüze uygulayın 10 ila 15 dakika bekletin ve sonra parlak, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt ortaya çıkarmak için durulayın.Uyarı: Zerdeçal cildinizi biraz lekeleyecektir. Bu yüzden bu maskeyi gece uygulamanız önerilir.

2. Akne tedavisi

Mükemmel bir exfoliator olmasının yanı sıra, zerdeçal da akne tedavisinde yardımcı yeteneği ile bilinir.Zerdeçal,antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ve ciltteki yağı kontrol altına almaya yardımcı yeteneği nedeniyle bir çok kişi için son derece etkili olmuştur.Bir anti-enflamatuar olduğuna ek olarak, aynı zamanda kızarıklık ve sivilce ile gelen şişliği azaltmaya yardımcı olur.

3. Koyu leke tedavisi

Zerdeçal hiperpigmentasyon tedaviler için büyük bir doğal alternatiftir.Aynı zamanda, bu sinir bozucu koyu lekeleri üreten bu renk deri pigmenti olan, melanin üretimini inhibe ettiği kanıtlanmıştır.Zerdeçal sürekli kullanıldığında, normalden bile daha hızlı bir şekilde doğal bronzlaşmış bir cilde dönebilirsiniz.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Cildiniz sağlıklı hücreleri üretirken serbest radikaller gerçekten berbat edebilir ve vücudun kendi doğal süreci tarafından oluşturulan hücreler zarar görür.Özellikle, serbest radikaller bağışıklık sistemini tehlikeye atma eğilimindedir.İşte burada devreye zerdeçal giriyor. Zerdeçal kurkumin vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşan mükemmel antioksidandır.Sadece antioksidanların bir çok faydasını almış olmuyorsunuz, aynı zamanda bağışıklık sistemine de yardımı oluyor.

5. Kanser Tedavisi

Araştırma hala çok erken aşamalarında olmasına rağmen, zerdeçal ve kanser önleme arasındaki bağlantı çok umut verici.Zerdeçal antioksidanlar açısından zengin olması nedeniyle, çalışmalar göstermiştir ki kurkumin ve zerdeçal hepsi birlikte hastalık, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak kontrollü bir ortamda onları öldürmek ve hatta inhibe etmesi mümkün olmuştur

Bu yazı 1125 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve bugün kendinizi özgür ve rahat hissedeceksiniz. Çeşitli davetler alabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz. Enerjinizi spor yaparak veya seyahate çıkarak boşaltabilirsiniz. Ayrıca fizik güç gerektiren işler yapabilirsiniz. Ancak kendinizi çok fazla yormayın. Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin. Aslında bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve keyif aldığınız konular ile ilgileneceksiniz. Böylece sizi rahatsız eden her ne var ise, bütün bunlardan uzaklaşmayı başaracaksınız. Sevdiğinize karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmanız gerekiyor. Aslında ilişkilere bakış açınız değişiyor.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde sevdiklerinizle keyifli programlar yapabilirsiniz. Aile büyüklerinin yaşadığı sorunlardan etkilenebilir ve duygusal baskı hissedebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmanız gerekiyor. Zaman zaman içinizden yükselen isyan ve itiraz duygularını dostlarınızın yardımı ile yatıştırabilirsiniz. Sanatsal faaliyetler ve sosyal aktiviteler sizi rahatlatacak ve üzerinizde hissettiğiniz baskı duygusundan uzaklaşacaksınız. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
İKİZLER BURCU YORUMU
Güne hareketli başlayacak ve çeşitli hayaller kuracaksınız. Ancak hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayın. Ani değişiklikler sizi canlandıracak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Sürpriz fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz. Farklı özelliğe sahip kişiler ve ilginç olaylar dikkatinizi çekecek. Ani kararlar alabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi zorlayabilirsiniz. Aslında enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmanız gereken işleri hızlı yapabilir, sorunlara pratik çözümler bulabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün eski tanıdıklara rastlayabilir, uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızdan haber alabilirsiniz. Öğlene doğru karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir ve ani değişiklikler meydana gelebilir. İlginç toplantılar ve değişik ortamlarda bulunmanız mümkün. Çok çeşitli fikir ve görüşe sahip kişilerin bulunduğu ortamlarda zihin faaliyetiniz hızlı olacak. Fakat dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Bugün karşılaştığınız olaylar ve kişiler size ilham verebilir ancak hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Moralinizi bozan konulardan uzaklaşın ve olayları karamsar açıdan yorumlamayın. Duygusal ve alıngan olabileceğiniz bir gün. Bu beklentileriniz artıyor fakat gelişmeler sizin beklediğiniz kadar hızlı olmayabilir. Bu arada büyükleriniz ile ilgili endişeleriniz olabilir. Ancak arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız. Özellikle yaratıcı ve farklı düşünen arkadaşlarınızın fikirlerinden etkilenebilirsiniz ve karamsar düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz. Dışarı çıkmak ve farklı ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Günün ilerleyen saatlerinde kendinizi özgür ve keyifli hissedeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Heyecanlı ve hareketli olacağınız bir gün. Yakınlarınızla ilgilenecek ve size ihtiyacı olan arkadaşlarınızla haberleşeceksiniz. Sabah saatlerinde bazı kaygılarınız olabilir. Hayal gücünüzü uyandıran karşılaşmalar olabilir veya alacağınız bazı haberler yüzünden kaygı duyabilirsiniz. Ancak öğleden sonra haliniz değişecek ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Gizemli konular ve derin araştırmalar ilginizi çekecek. Ölüm ve ölüm ötesi, meditasyon, yoga benzeri konuları araştırabilirsiniz veya bu konuları bilen kişiler ile karşılaşabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde kendinizi gergin ve huzursuz hissedebilirsiniz. Karamsar konular ve endişelerden uzaklaşmanız gerekiyor. Yapılması gereken işlerin zorlayıcı etkisini hissedebilirsiniz. Çünkü beklenenden daha yavaş gelişebilir. Ancak kararlı bir şekilde çalışmalarınızı sürdürmeyi başaracaksınız. Ayrıca sezgilerinize güvenebilirsiniz. Hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için uygun zaman. Sanatsal faaliyetlerde bulunabilir, fantastik filmler izleyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli teklifler ve projeler hazırlayabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Hayal kurarak yatmak keyifli gelebilir fakat hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşmanız gerekiyor. Üstelik gelişmeler artık sizin istediğiniz yönde... Fakat olması gerekenden daha yavaş olabilir. Ancak karşınıza çıkan sorunlara ilginç çözümler bulabilirsiniz ve iletişim araçları ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bilgisayar teknolojisinin gelişen ürünleri ile ilgilenebilir ve sizi özgürleştirecek projeler yapabilirsiniz. Akşama doğru kendinizi enerjik ve güçlü hissedeceksiniz. İsteklerinizi belirleyebilir ve yeni girişimlerde bulunmak için hazırlık hayabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU