Sağlık ve Güzelliğe Zerdeçal

Paylaş
 

Hint mutfağının güçlü varlığı Zerdeçal’ın faydaları saymakla bitmiyor. Zerdeçal,bazen Jiang Huang, Haridra ya da Hint Safranı olarak da bilinir.Onun imzası,hem köri,hem de hardala sarı rengini verir bir baharat olmasıdır.Zerdeçalın bir gıda olması dışında çok daha fazla faydası olduğunu biliyor muydunuz? Zerdeçal binlerce yıldır ve binlerce bitkisel ilaç parçası olarak Çin ve Hindistan gibi ülkelerde iyi bir neden için kullanılmaktadır. Onun ana bileşeni, kurkumin, baharat gibi inanılmaz faydaları veren şeydir. Kurkumin (bu arada kimyon ile ilgisi yok) çok güçlü bir anti-inflamatuar ve antioksidan olmasının yanı sıra, yalnızca sağlığınız için değil güzelliğiniz için de faydalar sağlıyor. Eğer cildiniz ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız ya da son zamanlarda kendinizi enerjik hissetmiyorsanız; belki de zerdaçala bir şans verme zamanı gelmiştir.

Zerdaçalın sunduğu en iyi beş sağlık ve güzellik faydalarına göz atmanızı öneririz.

1. Bir temizlik ve peeling maskesi

Zerdeçal mükemmel bir peeling ajanı ve cilt parlatıcıdır.Yapmanız gereken tek şey; pirinç veya nohut unu ile zerdaçalı eşit miktarda karıştırmak.Sonra bir macun yapmak için karışıma susuz kısmından 1 çay kaşığı ev yapımı yoğurt ekleyin.Ardından bunu yüzünüze uygulayın 10 ila 15 dakika bekletin ve sonra parlak, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt ortaya çıkarmak için durulayın.Uyarı: Zerdeçal cildinizi biraz lekeleyecektir. Bu yüzden bu maskeyi gece uygulamanız önerilir.

2. Akne tedavisi

Mükemmel bir exfoliator olmasının yanı sıra, zerdeçal da akne tedavisinde yardımcı yeteneği ile bilinir.Zerdeçal,antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ve ciltteki yağı kontrol altına almaya yardımcı yeteneği nedeniyle bir çok kişi için son derece etkili olmuştur.Bir anti-enflamatuar olduğuna ek olarak, aynı zamanda kızarıklık ve sivilce ile gelen şişliği azaltmaya yardımcı olur.

3. Koyu leke tedavisi

Zerdeçal hiperpigmentasyon tedaviler için büyük bir doğal alternatiftir.Aynı zamanda, bu sinir bozucu koyu lekeleri üreten bu renk deri pigmenti olan, melanin üretimini inhibe ettiği kanıtlanmıştır.Zerdeçal sürekli kullanıldığında, normalden bile daha hızlı bir şekilde doğal bronzlaşmış bir cilde dönebilirsiniz.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Cildiniz sağlıklı hücreleri üretirken serbest radikaller gerçekten berbat edebilir ve vücudun kendi doğal süreci tarafından oluşturulan hücreler zarar görür.Özellikle, serbest radikaller bağışıklık sistemini tehlikeye atma eğilimindedir.İşte burada devreye zerdeçal giriyor. Zerdeçal kurkumin vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşan mükemmel antioksidandır.Sadece antioksidanların bir çok faydasını almış olmuyorsunuz, aynı zamanda bağışıklık sistemine de yardımı oluyor.

5. Kanser Tedavisi

Araştırma hala çok erken aşamalarında olmasına rağmen, zerdeçal ve kanser önleme arasındaki bağlantı çok umut verici.Zerdeçal antioksidanlar açısından zengin olması nedeniyle, çalışmalar göstermiştir ki kurkumin ve zerdeçal hepsi birlikte hastalık, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak kontrollü bir ortamda onları öldürmek ve hatta inhibe etmesi mümkün olmuştur

Bu yazı 1119 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Kendinizi yorgun ve gergin hissederek güne başlayabilirsiniz. Bugün dikkatinizi kendinize yöneltecek ve davranışlarınızı gözden geçireceksiniz. Özellikle gergin ve öfkeli davranmış olduğunuz eski günleri hatırlayacaksınız ve bu davranışlarınızı değiştirmeniz gerektiğini düşüneceksiniz. Aslında tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştiriyorsunuz fakat karşılaştığınız olayların zorlayıcı etkisi ile bilinçaltınız uyanabilir ve eski davranışlarınız ortaya çıkabilir. Aceleci davranmayın ve şimdilik gelişmeleri bekleyin. Parasal ihtiyaçlarınızın arttığı bir dönem... Olabileceklerden daha büyük istekler içinde olabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bilgisayar teknolojisi ile ilgili en son gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bilgiye sahip kişilerle karşılaşabilirsiniz ve önemsediğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz. Kişisel gelişim ve bilinçaltını araştıran konular ilginizi çekecek. Ayrıca fantastik konular, yoga ve meditasyon benzeri konulara ilgi duyabilirsiniz. Sevdiğiniz işlere dikkatinizi odaklarsanız, başarılı olacaksınız. Bu arada dedikodular ile fazla ilgilenmeyin ve iş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabilir. Aklınız yerine duygularınız ile davranırsanız, başarılı olacaksınız.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışacaksınız. Baskı yaratan durumlar olabilir fakat disiplinli ve kararlı bir tavır sergileyeceksiniz ve büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve azimli olduğunuz bir dönemdesiniz. Hem kendi sağlığınız ile ilgileneceksiniz, hem de yakınlarınızın sağlığına özen göstereceksiniz. Parasal konulara yönelik gelişmeler moralinizi yükseltecek. Yeni gelişmeler olabilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Uzun zamandır ertelediğiniz ufak tefek işleri, dosya veya dolap düzenlemelerini gün içinde tamamlayabilirsiniz. İyimser ve neşeli tavırlarınız iş arkadaşlarınızın ve yakın çevrenizin dikkatini çekecek. Birleştirici ve uyumlu yaklaşımlarınız, çevrenizdekiler arasında oluşan küçük kırgınlıkları iyileştirip, büyük değişimler yaratabilir. Kendi içinize yönelip, kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz. Dernek ve vakıf çalışmalarında bulunabilir, size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenebilirsiniz. Farklı görüşleriniz olabilir fakat fikirlerinizi kabul ettirmek için uğraşmak yerine araştırmalarınızı derinleştirirseniz, ilginç buluşlarınız olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Hareketli ve keyifli bir gün geçireceksiniz. Projelerinizi ortaya koyabilir, ikna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Dikkatinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmak istediğiniz konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilir ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konular ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu arada alacağınız ilginç teklifler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcı fikirler ortaya çıkacak. Çeşitli organizasyonlara katılabilirsiniz ve isteklerinizi enerjik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Yapıcı ve kararlı tutumunuz ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Alacağınız bazı haberler kafanızı karıştırabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Gereksiz tartışmalardan uzak durun ve aklınıza gelen fikirleri hemen ortaya koymayın. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile karşılaşabilir veya onlardan alacağınız haberler, düşüncelerinizi derinleştirebilir. Aklınız yerine duygularınız ile hareket ederseniz, daha başarılı olacaksınız. Projelerinizi şimdilik ilgisi olmayan kişilere anlatmayın. Aslında kendinizi güçlü hissettiğiniz bir dönemdesiniz ve güce sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz fakat iddialaşmasanız iyi olacak.
KOVA BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Çılgınlık sayılabilecek davranışlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Fakat yakınlarınızın desteğini alacaksınız ve olaylar karşısındaki gerilim ve öfkenizi yatıştırmayı başaracaksınız. Daha doğrusu arkadaşlarınız ve yakın çevrenizin sözleri sizi yatıştıracak. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Enerji fazlanızı spor yaparak ve seyahate çıkarak boşaltabilirsiniz. Bu arada kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek fakat duygularınızı denetlemeniz gerekiyor.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve duyduğunuz haberler keyfinizi yerine getirecek. Düşüncelerinizi değiştirmenize yardımcı olacak kişiler ile karşılaşabilir ve yeni projeler yapabilirsiniz. Ekip çalışmalarında başarılı olabilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Yakınlarınızın ve sevdiklerinizin desteğini isteyebilirsiniz. Daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başaracaksınız ve böylece ilişkilerinizde ortaya çıkan sorunlar ile başa çıkabileceksiniz. Bu arada bazı karışıklıklar olsa bile sorunlar ile başa çıkmak için yeni stratejiler yapabilirsiniz.