Sağlık ve Güzelliğe Zerdeçal

Paylaş
 

Hint mutfağının güçlü varlığı Zerdeçal’ın faydaları saymakla bitmiyor. Zerdeçal,bazen Jiang Huang, Haridra ya da Hint Safranı olarak da bilinir.Onun imzası,hem köri,hem de hardala sarı rengini verir bir baharat olmasıdır.Zerdeçalın bir gıda olması dışında çok daha fazla faydası olduğunu biliyor muydunuz? Zerdeçal binlerce yıldır ve binlerce bitkisel ilaç parçası olarak Çin ve Hindistan gibi ülkelerde iyi bir neden için kullanılmaktadır. Onun ana bileşeni, kurkumin, baharat gibi inanılmaz faydaları veren şeydir. Kurkumin (bu arada kimyon ile ilgisi yok) çok güçlü bir anti-inflamatuar ve antioksidan olmasının yanı sıra, yalnızca sağlığınız için değil güzelliğiniz için de faydalar sağlıyor. Eğer cildiniz ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız ya da son zamanlarda kendinizi enerjik hissetmiyorsanız; belki de zerdaçala bir şans verme zamanı gelmiştir.

Zerdaçalın sunduğu en iyi beş sağlık ve güzellik faydalarına göz atmanızı öneririz.

1. Bir temizlik ve peeling maskesi

Zerdeçal mükemmel bir peeling ajanı ve cilt parlatıcıdır.Yapmanız gereken tek şey; pirinç veya nohut unu ile zerdaçalı eşit miktarda karıştırmak.Sonra bir macun yapmak için karışıma susuz kısmından 1 çay kaşığı ev yapımı yoğurt ekleyin.Ardından bunu yüzünüze uygulayın 10 ila 15 dakika bekletin ve sonra parlak, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt ortaya çıkarmak için durulayın.Uyarı: Zerdeçal cildinizi biraz lekeleyecektir. Bu yüzden bu maskeyi gece uygulamanız önerilir.

2. Akne tedavisi

Mükemmel bir exfoliator olmasının yanı sıra, zerdeçal da akne tedavisinde yardımcı yeteneği ile bilinir.Zerdeçal,antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ve ciltteki yağı kontrol altına almaya yardımcı yeteneği nedeniyle bir çok kişi için son derece etkili olmuştur.Bir anti-enflamatuar olduğuna ek olarak, aynı zamanda kızarıklık ve sivilce ile gelen şişliği azaltmaya yardımcı olur.

3. Koyu leke tedavisi

Zerdeçal hiperpigmentasyon tedaviler için büyük bir doğal alternatiftir.Aynı zamanda, bu sinir bozucu koyu lekeleri üreten bu renk deri pigmenti olan, melanin üretimini inhibe ettiği kanıtlanmıştır.Zerdeçal sürekli kullanıldığında, normalden bile daha hızlı bir şekilde doğal bronzlaşmış bir cilde dönebilirsiniz.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Cildiniz sağlıklı hücreleri üretirken serbest radikaller gerçekten berbat edebilir ve vücudun kendi doğal süreci tarafından oluşturulan hücreler zarar görür.Özellikle, serbest radikaller bağışıklık sistemini tehlikeye atma eğilimindedir.İşte burada devreye zerdeçal giriyor. Zerdeçal kurkumin vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşan mükemmel antioksidandır.Sadece antioksidanların bir çok faydasını almış olmuyorsunuz, aynı zamanda bağışıklık sistemine de yardımı oluyor.

5. Kanser Tedavisi

Araştırma hala çok erken aşamalarında olmasına rağmen, zerdeçal ve kanser önleme arasındaki bağlantı çok umut verici.Zerdeçal antioksidanlar açısından zengin olması nedeniyle, çalışmalar göstermiştir ki kurkumin ve zerdeçal hepsi birlikte hastalık, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak kontrollü bir ortamda onları öldürmek ve hatta inhibe etmesi mümkün olmuştur

Bu yazı 1107 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız olaylar duygularınızın derinleşmesine neden olabilir ve sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu arada eskiden sevdiğiniz ve değer verdiğiniz her ne var ise, gözünüzden düşebilir. Ayrıca daha önce değersiz bulduğunuz şeyler değerli olabilir. Ancak eski dostlarınızı ihmal etmeyin ve sevdiğinize karşı anlayışlı davranmak için özen gösterin. Sevgiye olan ihtiyacınız artmış olabilir ve sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Fakat sizin de davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Bu arada harcamalarınıza da dikkat etmelisiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Çocuklar, kardeşleriniz veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Ayrıca evinizde tadilat, bakım, onarım benzeri işler yapabilir, çevrenizi güzelleştirmek isteyebilirsiniz. Bazı karışıklıklar olsa bile iyimser ve anlayışlı davranmayı başaracaksınız. Yakınlarınıza ilgi gösterebilir, dostlarınız ile ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile buluşabilir, geçmiş günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu arada duyacağınız bazı haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Fakat olaylara daha farklı açılardan bakan kişiler ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek ve sorunların üzerinde fazla durmayacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve yapmak istediğiniz pratik konular ile ilgileneceksiniz. Arkadaşlarınız ile görüşebilir, davet ve toplantılara gidebilirsiniz. Katılacağınız organizasyonlarda karşılaştığınız güçlü kişilerden etkilenebilirsiniz ve geleceğe yönelik projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca önemsediğiniz kişilere fikirlerinizi anlatabilir ve onların yardımını alabilirsiniz. Özellikle radikal değişiklikler yapmak ve bulunduğunuz koşulları tamamen değiştirmek sizi rahatsız etse bile mantıklı davranacaksınız ve projelerinizi gerçekleştirmek için size yardımcı olabilecek kişiler ile görüşeceksiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve beklentilerinizin yarattığı gerilimin baskısını hissedebilirsiniz. Aynı zamanda karşılaştığınız olaylar ve kişiler bilinçaltınızı uyandırabilir ve bazı korkularınız açığa çıkabilir. Fakat değer verdiğiniz ve saygı duyduğunuz kişilerin anlayışlı ve iyimser davranışlarından etkilenebilirsiniz ve böylece sizi rahatsız konulardan ve ortamdan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Dışarı çıkmak ve sevdiğiniz yerlerde dolaşmak keyfinizi yerine getirecek. Yeni yerler keşfetmek ve yaratıcı kişiler ile karşılaşmak sizi heyecanlandıracak. Geleceğe yönelik beklentilerinizi ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz fakat zorlayıcı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Büyük projeler, hareketli ortamlar ve çeşitli organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz. Ayrıca geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için çeşitli araştırmalar yapabilir ve bilgisine güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Etkileyici ve güçlü kişilerin bilgisinden ve fikirlerinden yararlanabilir ve fikirlerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Şimdiye kadar uyguladığınız sisteminiz ile ilgili bazı değişiklikler yapabilirsiniz kendinizi tamamen yenilemek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Planlı ve kararlı tavırlarınız ile hem büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Dostlarınız ile görüşebilir ve sevdiğiniz ile birlikte dost davetlerine gidebilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konular değişmese bile sizin bakış açınız değiştiği için artık rahatsızlık duymayacaksınız. En azından bugün sizi rahatsız eden konular ile ilgilenmeyecek ve sevdiğiniz konulara dikkatinizi yönelteceksiniz. Estetik, güzellik ve bakım programları ile ilgilenebilir ve dış görünümünüze özen gösterebilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz, hem de çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilir ve ani tepkiler ortaya koyabilirsiniz. Sonradan pişmanlık duyacağınız davranışlarda bulunmaktan kaçınmalısınız. Aldığınız sorumlulukların baskısı gerilim hissetmenize neden olabilir ve bu arada eski dostlarınız ile aranızdaki ilişkileri sorgulayabilirsiniz. Sorunları büyütmeyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve kendinizi fazla yormayın. Uykunuza ve beslenmenize dikkat edin.
YAY BURCU YORUMU
Bugün kafanızı meşgul eden konulardan uzaklaşacak ve keyif aldığınız işler ile ilgileneceksiniz. Sevdikleriniz ile görüşebilir ve ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Gün içinde karşılaştığınız olaylar yaratıcılığınızı uyandıracak. Ayrıca kendinizi daha özgür ve rahat hissedeceksiniz. Böylece yakınlarınıza yardımcı olabilirsiniz ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Çevrenizde olup bitenler ve dedikodular ile ilgilenmek yerine kendinizle ilgilenebilir ve dikkatinizi isteklerinize yöneltebilirsiniz. İdealleriniz ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz ve bu durumdan memnuniyet duyabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve çeşitli davetler alabilirsiniz. Katılacağınız davetlerde ilginç kişiler ile tanışabilirsiniz. Marjinal kişilerden rahatsızlık duysanız bile çevrenize yansıtmayacaksınız ve sabırlı davranacaksınız. Fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz ve güçlü kişileri etkileyebilirsiniz. Özellikle önemsediğiniz kişilerin sizi desteklediğini anlayacaksınız ve bu durum kendinize olan güveninizi yükseltecek. Zaten yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve sorunlar ile başa çıkabilecek gücü içinizde hissediyorsunuz. Bu arada eski fikirlerinizi gözden geçirebilir ve sisteminizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve yakınlarınız ile ilgileneceksiniz. Çocuklarınızın sorunları ile ilgilenebilir ve size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile görüşebilirsiniz. Yapılması gereken işlerinizi planlayabilir ve daha önce ihmal ettiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz. Bu arada evinizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Bakım, onarım ve tadilat gerektiren konular ile ilgilenebilir ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bu arada bilgisine güvendiğiniz kişiler ile görüşebilir ve onların yardımını isteyebilirsiniz. Bugün eski arkadaşlarınız ile görüşebilir ve katılacağınız davetlerde önemli kişiler ile tanışabilirsiniz. Şimdilik fikirlerinizi kendinize saklamanız gerekebilir.