Şifa Kaynağı Yeşil Çay

Paylaş
 

Yeşil çay bu günlerde,sayısız sağlık yararları nedeniyle,en önemlisi de kilo vermek için,çok ünlü bir içecek haline gelmiştir.Yeşil çay, Camellia sinensis diye adlandırılan, bir bitki türünden elde edilir.Son bir kaç yıl içinde, yeşil çay bir çok araştırma ve bilimsel çalışmalara tabii olmuştur. Çeşitli araştırmacılar yeşil çay içenlerin kalp hastalıklarının acı riskine karşı daha güvenli olduklarını buldu. Bu şifa dolu çay,benzersiz içeriklere sahip,sıfır kalorisiz ucuz bir içecektir.Ve ayrıca antioksidan, anti-çürük, antiviral ve anti-inflamatuar özelliklerine sahiptir.

1. Ağız Sağlığı

Her gün 1 ya da 2 fincan yeşil çay içerek, ağız sağlığınızı önemli ölçüde koruyabilirsiniz. İçeriğindeki faydaları etkisiz hale getirmemek için içine herhangi bir tatlandırıcı eklememeniz gerekir.Yeşil çay çiğneme ve diş ile ilgili sorunlara neden olan bakterileri öldürür.

2. Kemik Sağlığı

Yeşil çayda bulunan antioksidan ve antienflamatuar elemanlar kemik kaybını azaltmada faydalıdır.Ayrıca kemik yapı hücrelerinin büyümesini uyarır.

3. Kilo Kaybı

Yeşil çay tüm dünyada kilo vermeye karşı bir panzehir olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Kilo vermek içi her derde deva olan içerisindeki “kateşinler” termogenezi üretir.Bu sebeple yeşil çayın günde en az 3 fincan içilmesi önerilir.

4. Kanser

Yeşil çay prostat, meme, pankreas, kolorektal, akciğer, mesane, yemek borusu, mide de dahil olmak üzere kansere, bir dizi tedavi için evrensel bir çare olduğu kanıtlanmıştır. Yeşil çayda bulunan kateşinler bazı kanserojen etkilerini nötralize eder. Bu prosedür, tümörlerin gelişimini ve büyümesini küçülterek. Anti-kanser faydaları sağlamak için yeşil çay günde en az dört bardak içilmelidir.

5. Kalp Sağlığı

Yeşil çayı düzenli kullananlar üzerinde, kalp hastalıklarının% 44 daha az riske sahip olduğu bir araştırmada bulunmuştur. Yeşil çay, kalp krizi ve felç olasılığını en aza indirir.

6. Anti-aging

Yeşil çay antioksidanlar açısından zengin olduğu için yaşlanma ve kırışıklıklar ile ilgili problemleri yenmeye yardımcı olur.

7. Depresyon ve Stres

Yeşil çay, yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi sağlayan, yardımcı bir amino asit olan Teanin doğal taşıyıcısıdır.Bu madde, bunun sonucunda, depresyon tedavileri ve uykusuzluk ile savaşır.

8. Kan Basıncı

Her gün 3-4 fincan içerek aynı zamanda yüksek kan basıncı problemlerini de azaltır.

9. Alzheimer ve Parkinson

Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklar, aynı zamanda yeşil çay ile de tedavi edilir. Bu onarım beynin hasarlı hücreleri ve de böylece beyin bozukluklarının önlenmesinde onları korur.

10. Diyabet

Yeşil çay, yemekten sonra alındığında kan şekeri glukoz seviyelerini korumaya yardımcı olur.

11. Kolesterol

Yeşil çay vücut kolesterol seviyesini düşürür. Bu kolestrolü düzenler ve vücutta kötü kolesterol miktarını azaltarak iyi kolesterol oranını artırır.

12. Bağışıklık

Yeşil çayda bulunan Polifenoller ve flavonoidler adlı iki bileşik kişinin bağışıklığını artırır.Ve kişiyi enfeksiyonlara karşı korur.

13. Astım

Yeşil çay astım şiddetinin tedavi edilmesinde de eşit derecede iyidir.Yeşil çay teofilin astım sorunlarını azaltarak bronş tüplerini yatıştırır.

14. Kulak Enfeksiyonu

Yeşil çay aynı zamanda kulak enfeksiyonlarının her çeşidini tedavi eder.Yeşil çay içinde bir pamuk topunu ıslatın ve enfeksiyonu azaltmak için enfekte olmuş kulağı temizleyin.

15. Alerji

Her hangi bir alerji türüne sahipseniz,düzenli bir sabah içeceği olarak yeşil çayı düşünün.Yeşil çayın içinde bulunan EGCG (Epigalokateçin galat) gibi maddeler alerji kürüne yardımcı olur.

16. Karaciğer Hastalıkları

Yeşil çay, karaciğer yetmezliği olan insanlar için mucizevi bir ilaçtır. Bu nakil yetersizliği olasılığını azaltmaktadır. Aynı zamanda yağlı karaciğerleri tehlikeli serbest radikalleri çürütmektedir.

17. Gıda Zehirlenmesi

Yeşil çay gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri öldürür. Aynı zamanda vücuttaki toksisiteyi de azaltır.

18. Grip ve Soğuk Algınlığı

Yeşil çaydaki C vitamini soğuk algınlığı ve gripten korumaya yardımcı olur.

19. HIV

Bazı araştırmacılar, yeşil çayda bulunan EGCG güçlü bağışıklık hücrelerine bağlanmış HIV virüsünü azaltarak, böylece vücutta yayılmasını ve HIV virüsünü engellediğini bulmuşlardır.

20.Uçuk

Yeşil çay topikal uçuk tedavisinin etkinliğini artırır.Yeşil çay kompresi bunu yapmaya yardımcı olur.

Bu yazı 316 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız olaylar duygularınızın derinleşmesine neden olabilir ve sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu arada eskiden sevdiğiniz ve değer verdiğiniz her ne var ise, gözünüzden düşebilir. Ayrıca daha önce değersiz bulduğunuz şeyler değerli olabilir. Ancak eski dostlarınızı ihmal etmeyin ve sevdiğinize karşı anlayışlı davranmak için özen gösterin. Sevgiye olan ihtiyacınız artmış olabilir ve sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Fakat sizin de davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Bu arada harcamalarınıza da dikkat etmelisiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Çocuklar, kardeşleriniz veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Ayrıca evinizde tadilat, bakım, onarım benzeri işler yapabilir, çevrenizi güzelleştirmek isteyebilirsiniz. Bazı karışıklıklar olsa bile iyimser ve anlayışlı davranmayı başaracaksınız. Yakınlarınıza ilgi gösterebilir, dostlarınız ile ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile buluşabilir, geçmiş günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu arada duyacağınız bazı haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Fakat olaylara daha farklı açılardan bakan kişiler ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek ve sorunların üzerinde fazla durmayacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve yapmak istediğiniz pratik konular ile ilgileneceksiniz. Arkadaşlarınız ile görüşebilir, davet ve toplantılara gidebilirsiniz. Katılacağınız organizasyonlarda karşılaştığınız güçlü kişilerden etkilenebilirsiniz ve geleceğe yönelik projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca önemsediğiniz kişilere fikirlerinizi anlatabilir ve onların yardımını alabilirsiniz. Özellikle radikal değişiklikler yapmak ve bulunduğunuz koşulları tamamen değiştirmek sizi rahatsız etse bile mantıklı davranacaksınız ve projelerinizi gerçekleştirmek için size yardımcı olabilecek kişiler ile görüşeceksiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve beklentilerinizin yarattığı gerilimin baskısını hissedebilirsiniz. Aynı zamanda karşılaştığınız olaylar ve kişiler bilinçaltınızı uyandırabilir ve bazı korkularınız açığa çıkabilir. Fakat değer verdiğiniz ve saygı duyduğunuz kişilerin anlayışlı ve iyimser davranışlarından etkilenebilirsiniz ve böylece sizi rahatsız konulardan ve ortamdan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Dışarı çıkmak ve sevdiğiniz yerlerde dolaşmak keyfinizi yerine getirecek. Yeni yerler keşfetmek ve yaratıcı kişiler ile karşılaşmak sizi heyecanlandıracak. Geleceğe yönelik beklentilerinizi ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz fakat zorlayıcı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Büyük projeler, hareketli ortamlar ve çeşitli organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz. Ayrıca geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için çeşitli araştırmalar yapabilir ve bilgisine güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Etkileyici ve güçlü kişilerin bilgisinden ve fikirlerinden yararlanabilir ve fikirlerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Şimdiye kadar uyguladığınız sisteminiz ile ilgili bazı değişiklikler yapabilirsiniz kendinizi tamamen yenilemek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Planlı ve kararlı tavırlarınız ile hem büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Dostlarınız ile görüşebilir ve sevdiğiniz ile birlikte dost davetlerine gidebilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konular değişmese bile sizin bakış açınız değiştiği için artık rahatsızlık duymayacaksınız. En azından bugün sizi rahatsız eden konular ile ilgilenmeyecek ve sevdiğiniz konulara dikkatinizi yönelteceksiniz. Estetik, güzellik ve bakım programları ile ilgilenebilir ve dış görünümünüze özen gösterebilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz, hem de çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilir ve ani tepkiler ortaya koyabilirsiniz. Sonradan pişmanlık duyacağınız davranışlarda bulunmaktan kaçınmalısınız. Aldığınız sorumlulukların baskısı gerilim hissetmenize neden olabilir ve bu arada eski dostlarınız ile aranızdaki ilişkileri sorgulayabilirsiniz. Sorunları büyütmeyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve kendinizi fazla yormayın. Uykunuza ve beslenmenize dikkat edin.
YAY BURCU YORUMU
Bugün kafanızı meşgul eden konulardan uzaklaşacak ve keyif aldığınız işler ile ilgileneceksiniz. Sevdikleriniz ile görüşebilir ve ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Gün içinde karşılaştığınız olaylar yaratıcılığınızı uyandıracak. Ayrıca kendinizi daha özgür ve rahat hissedeceksiniz. Böylece yakınlarınıza yardımcı olabilirsiniz ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Çevrenizde olup bitenler ve dedikodular ile ilgilenmek yerine kendinizle ilgilenebilir ve dikkatinizi isteklerinize yöneltebilirsiniz. İdealleriniz ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz ve bu durumdan memnuniyet duyabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve çeşitli davetler alabilirsiniz. Katılacağınız davetlerde ilginç kişiler ile tanışabilirsiniz. Marjinal kişilerden rahatsızlık duysanız bile çevrenize yansıtmayacaksınız ve sabırlı davranacaksınız. Fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz ve güçlü kişileri etkileyebilirsiniz. Özellikle önemsediğiniz kişilerin sizi desteklediğini anlayacaksınız ve bu durum kendinize olan güveninizi yükseltecek. Zaten yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve sorunlar ile başa çıkabilecek gücü içinizde hissediyorsunuz. Bu arada eski fikirlerinizi gözden geçirebilir ve sisteminizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve yakınlarınız ile ilgileneceksiniz. Çocuklarınızın sorunları ile ilgilenebilir ve size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile görüşebilirsiniz. Yapılması gereken işlerinizi planlayabilir ve daha önce ihmal ettiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz. Bu arada evinizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Bakım, onarım ve tadilat gerektiren konular ile ilgilenebilir ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bu arada bilgisine güvendiğiniz kişiler ile görüşebilir ve onların yardımını isteyebilirsiniz. Bugün eski arkadaşlarınız ile görüşebilir ve katılacağınız davetlerde önemli kişiler ile tanışabilirsiniz. Şimdilik fikirlerinizi kendinize saklamanız gerekebilir.