Şifa Kaynağı Yeşil Çay

Paylaş
 

Yeşil çay bu günlerde,sayısız sağlık yararları nedeniyle,en önemlisi de kilo vermek için,çok ünlü bir içecek haline gelmiştir.Yeşil çay, Camellia sinensis diye adlandırılan, bir bitki türünden elde edilir.Son bir kaç yıl içinde, yeşil çay bir çok araştırma ve bilimsel çalışmalara tabii olmuştur. Çeşitli araştırmacılar yeşil çay içenlerin kalp hastalıklarının acı riskine karşı daha güvenli olduklarını buldu. Bu şifa dolu çay,benzersiz içeriklere sahip,sıfır kalorisiz ucuz bir içecektir.Ve ayrıca antioksidan, anti-çürük, antiviral ve anti-inflamatuar özelliklerine sahiptir.

1. Ağız Sağlığı

Her gün 1 ya da 2 fincan yeşil çay içerek, ağız sağlığınızı önemli ölçüde koruyabilirsiniz. İçeriğindeki faydaları etkisiz hale getirmemek için içine herhangi bir tatlandırıcı eklememeniz gerekir.Yeşil çay çiğneme ve diş ile ilgili sorunlara neden olan bakterileri öldürür.

2. Kemik Sağlığı

Yeşil çayda bulunan antioksidan ve antienflamatuar elemanlar kemik kaybını azaltmada faydalıdır.Ayrıca kemik yapı hücrelerinin büyümesini uyarır.

3. Kilo Kaybı

Yeşil çay tüm dünyada kilo vermeye karşı bir panzehir olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Kilo vermek içi her derde deva olan içerisindeki “kateşinler” termogenezi üretir.Bu sebeple yeşil çayın günde en az 3 fincan içilmesi önerilir.

4. Kanser

Yeşil çay prostat, meme, pankreas, kolorektal, akciğer, mesane, yemek borusu, mide de dahil olmak üzere kansere, bir dizi tedavi için evrensel bir çare olduğu kanıtlanmıştır. Yeşil çayda bulunan kateşinler bazı kanserojen etkilerini nötralize eder. Bu prosedür, tümörlerin gelişimini ve büyümesini küçülterek. Anti-kanser faydaları sağlamak için yeşil çay günde en az dört bardak içilmelidir.

5. Kalp Sağlığı

Yeşil çayı düzenli kullananlar üzerinde, kalp hastalıklarının% 44 daha az riske sahip olduğu bir araştırmada bulunmuştur. Yeşil çay, kalp krizi ve felç olasılığını en aza indirir.

6. Anti-aging

Yeşil çay antioksidanlar açısından zengin olduğu için yaşlanma ve kırışıklıklar ile ilgili problemleri yenmeye yardımcı olur.

7. Depresyon ve Stres

Yeşil çay, yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi sağlayan, yardımcı bir amino asit olan Teanin doğal taşıyıcısıdır.Bu madde, bunun sonucunda, depresyon tedavileri ve uykusuzluk ile savaşır.

8. Kan Basıncı

Her gün 3-4 fincan içerek aynı zamanda yüksek kan basıncı problemlerini de azaltır.

9. Alzheimer ve Parkinson

Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklar, aynı zamanda yeşil çay ile de tedavi edilir. Bu onarım beynin hasarlı hücreleri ve de böylece beyin bozukluklarının önlenmesinde onları korur.

10. Diyabet

Yeşil çay, yemekten sonra alındığında kan şekeri glukoz seviyelerini korumaya yardımcı olur.

11. Kolesterol

Yeşil çay vücut kolesterol seviyesini düşürür. Bu kolestrolü düzenler ve vücutta kötü kolesterol miktarını azaltarak iyi kolesterol oranını artırır.

12. Bağışıklık

Yeşil çayda bulunan Polifenoller ve flavonoidler adlı iki bileşik kişinin bağışıklığını artırır.Ve kişiyi enfeksiyonlara karşı korur.

13. Astım

Yeşil çay astım şiddetinin tedavi edilmesinde de eşit derecede iyidir.Yeşil çay teofilin astım sorunlarını azaltarak bronş tüplerini yatıştırır.

14. Kulak Enfeksiyonu

Yeşil çay aynı zamanda kulak enfeksiyonlarının her çeşidini tedavi eder.Yeşil çay içinde bir pamuk topunu ıslatın ve enfeksiyonu azaltmak için enfekte olmuş kulağı temizleyin.

15. Alerji

Her hangi bir alerji türüne sahipseniz,düzenli bir sabah içeceği olarak yeşil çayı düşünün.Yeşil çayın içinde bulunan EGCG (Epigalokateçin galat) gibi maddeler alerji kürüne yardımcı olur.

16. Karaciğer Hastalıkları

Yeşil çay, karaciğer yetmezliği olan insanlar için mucizevi bir ilaçtır. Bu nakil yetersizliği olasılığını azaltmaktadır. Aynı zamanda yağlı karaciğerleri tehlikeli serbest radikalleri çürütmektedir.

17. Gıda Zehirlenmesi

Yeşil çay gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri öldürür. Aynı zamanda vücuttaki toksisiteyi de azaltır.

18. Grip ve Soğuk Algınlığı

Yeşil çaydaki C vitamini soğuk algınlığı ve gripten korumaya yardımcı olur.

19. HIV

Bazı araştırmacılar, yeşil çayda bulunan EGCG güçlü bağışıklık hücrelerine bağlanmış HIV virüsünü azaltarak, böylece vücutta yayılmasını ve HIV virüsünü engellediğini bulmuşlardır.

20.Uçuk

Yeşil çay topikal uçuk tedavisinin etkinliğini artırır.Yeşil çay kompresi bunu yapmaya yardımcı olur.

Bu yazı 330 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Kendinizi yorgun ve gergin hissederek güne başlayabilirsiniz. Bugün dikkatinizi kendinize yöneltecek ve davranışlarınızı gözden geçireceksiniz. Özellikle gergin ve öfkeli davranmış olduğunuz eski günleri hatırlayacaksınız ve bu davranışlarınızı değiştirmeniz gerektiğini düşüneceksiniz. Aslında tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştiriyorsunuz fakat karşılaştığınız olayların zorlayıcı etkisi ile bilinçaltınız uyanabilir ve eski davranışlarınız ortaya çıkabilir. Aceleci davranmayın ve şimdilik gelişmeleri bekleyin. Parasal ihtiyaçlarınızın arttığı bir dönem... Olabileceklerden daha büyük istekler içinde olabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bilgisayar teknolojisi ile ilgili en son gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bilgiye sahip kişilerle karşılaşabilirsiniz ve önemsediğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz. Kişisel gelişim ve bilinçaltını araştıran konular ilginizi çekecek. Ayrıca fantastik konular, yoga ve meditasyon benzeri konulara ilgi duyabilirsiniz. Sevdiğiniz işlere dikkatinizi odaklarsanız, başarılı olacaksınız. Bu arada dedikodular ile fazla ilgilenmeyin ve iş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabilir. Aklınız yerine duygularınız ile davranırsanız, başarılı olacaksınız.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışacaksınız. Baskı yaratan durumlar olabilir fakat disiplinli ve kararlı bir tavır sergileyeceksiniz ve büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve azimli olduğunuz bir dönemdesiniz. Hem kendi sağlığınız ile ilgileneceksiniz, hem de yakınlarınızın sağlığına özen göstereceksiniz. Parasal konulara yönelik gelişmeler moralinizi yükseltecek. Yeni gelişmeler olabilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Uzun zamandır ertelediğiniz ufak tefek işleri, dosya veya dolap düzenlemelerini gün içinde tamamlayabilirsiniz. İyimser ve neşeli tavırlarınız iş arkadaşlarınızın ve yakın çevrenizin dikkatini çekecek. Birleştirici ve uyumlu yaklaşımlarınız, çevrenizdekiler arasında oluşan küçük kırgınlıkları iyileştirip, büyük değişimler yaratabilir. Kendi içinize yönelip, kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz. Dernek ve vakıf çalışmalarında bulunabilir, size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenebilirsiniz. Farklı görüşleriniz olabilir fakat fikirlerinizi kabul ettirmek için uğraşmak yerine araştırmalarınızı derinleştirirseniz, ilginç buluşlarınız olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Hareketli ve keyifli bir gün geçireceksiniz. Projelerinizi ortaya koyabilir, ikna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Dikkatinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmak istediğiniz konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilir ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konular ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu arada alacağınız ilginç teklifler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcı fikirler ortaya çıkacak. Çeşitli organizasyonlara katılabilirsiniz ve isteklerinizi enerjik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Yapıcı ve kararlı tutumunuz ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Alacağınız bazı haberler kafanızı karıştırabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Gereksiz tartışmalardan uzak durun ve aklınıza gelen fikirleri hemen ortaya koymayın. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile karşılaşabilir veya onlardan alacağınız haberler, düşüncelerinizi derinleştirebilir. Aklınız yerine duygularınız ile hareket ederseniz, daha başarılı olacaksınız. Projelerinizi şimdilik ilgisi olmayan kişilere anlatmayın. Aslında kendinizi güçlü hissettiğiniz bir dönemdesiniz ve güce sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz fakat iddialaşmasanız iyi olacak.
KOVA BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Çılgınlık sayılabilecek davranışlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Fakat yakınlarınızın desteğini alacaksınız ve olaylar karşısındaki gerilim ve öfkenizi yatıştırmayı başaracaksınız. Daha doğrusu arkadaşlarınız ve yakın çevrenizin sözleri sizi yatıştıracak. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Enerji fazlanızı spor yaparak ve seyahate çıkarak boşaltabilirsiniz. Bu arada kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek fakat duygularınızı denetlemeniz gerekiyor.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve duyduğunuz haberler keyfinizi yerine getirecek. Düşüncelerinizi değiştirmenize yardımcı olacak kişiler ile karşılaşabilir ve yeni projeler yapabilirsiniz. Ekip çalışmalarında başarılı olabilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Yakınlarınızın ve sevdiklerinizin desteğini isteyebilirsiniz. Daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başaracaksınız ve böylece ilişkilerinizde ortaya çıkan sorunlar ile başa çıkabileceksiniz. Bu arada bazı karışıklıklar olsa bile sorunlar ile başa çıkmak için yeni stratejiler yapabilirsiniz.