Vücut Çatlaklarına Doğal Ve Hızlı Çözümler

Çatlaklar vücudun belirli bölgelerinde görülen soluk renkli görünür çizgilerdir.Çoğunlukla karnın alt kısımlarında,aynı zamanda uyluk bölgelerinde,üst kol,kalça ve göğüsler üzerinde oluşabilirler.

Fakat bazen vücudun geniş alanlarını kapsayabilirler.Gebelik çatlakların arkasındaki ana neden iken,diğer nedenler ise ; ani kilo alma veya ani kilo kaybı,hızlı büyüme,kalıtım faktörleri,stres ve fiziki koşullardaki değişikliklerdir.

Cilt üç ana katmandan oluşur: Epidermis (dış tabaka),dermis (orta tabaka) ve deri altı veya Hypodermic (derin tabaka). Çatlaklar dermis veya bağ dokusu nedeniyle cildin hızla gerilmesi veya daralmasıyla esneklik gücünü yitirmesi sebebi ile derinin orta tabakasında oluşur.

Cilt gerilerek kollajen zayıflar ve normal üretim döngüsü kesintiye uğrayarak hasar meydana gelir.Sonunda derinin üst tabakasının altında ince izler meydana gelir.Başlangıçta izler pembe veya kırmızı renkte görülür, ama zamanla deri yüzeyinde ince gümüş çizgi şekline bürünür ve çatlak izleri oluşur.Birisi hızlı büyüdüğü ve hızlı kilo aldığı zaman deri yüzeyinde çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar,sizi içe kapanık ve görünümünüz hakkında kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olabilir.Fakat üzülmeyin,çatlak izlerinin görünümünü azaltmak için çeşitli doğal yollar mevcuttur.Şimdi rahatça koltuğunuza yaslanıp,yazımızı okuyarak onlardan nasıl kurtulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

1. Hint Yağı

Kırışıklık, yaşlılık lekeleri, benler, koyu lekeler, ince çizgiler ve sivilce gibi cilt problemlerinin bir dizi tedavisinde kullanılan hint yağı, aynı zamanda çatlaklardan kurtulmak için de kullanılabilir.

 • Çatlak izi bulunan alana biraz hint yağı uygulayın ve 5-10 dakika boyunca dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın
 • İnce, pamuklu bir bez ile bölgeyi sarın. Sıcak su dolu bir pet şişe veya sıcak su torbası kullanarak, en azından bir yarım saat etkilenen bölgeye bir miktar ısı uygulayın
 • Olumlu sonuçlar almak için bu işlemi 1 ay boyunca her gün uygulayın

2. Aloe Vera

Aloe vera,bir çok cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir.Onun iyileştirici ve yatıştırıcı özellikleri çatlak izlerinden kurtulmak için kullanılabilir.Bunu uygulamak için bir çift yöntemler vardır.

 • Etkilenen cilt alanına doğrudan Aloe vera jel sürün ve 15 dakika bekletin.Daha sonra ılık su ile cildinizi durulayın
 • Bir diğer seçenek ise; 5 tane A vitamini kapsülünün yağından,10 tane E vitamini kapsülünün yağından ve bir kahve fincanın 4/1 i kadar aloe vera jeli karıştırıp bir karışım oluşturun.Cilt tarafından tamamen emilene kadar bu karışımı sorunlu bölgeye uygulayın.1 ay boyunca günlük olarak bu işlemi uygulamaya devam edin.

3. Yumurta Beyazı

Yumurta zengin protein kaynağıdır.Çatlak izleri için ihtiyacınız olan sadece amino asitler ve protein içeren yumurta akını kullanmak.

 • Bir çatal yardımı ile 2 yumurta beyazını hafifçe çırpın.Su ile etkilenen bölgeyi temizleyin ve daha sonra bir maske fırçası ile yumurta akını kalın bir tabaka halinde uygulayın.
 • Yumurta akının tamamen kurumasını bekleyin ve daha sonra soğuk su ile bölgeyi durulayın
 • Son olarak cildinizi nemlendirmek için biraz zeytin yağı sürün
 • Bu işlemi 2 hafta boyunca günlük olarak uygulayın ve sonuçları görün

4. Limon Suyu

Çatlak izlerini azaltmanın bir diğer basit yolu ise limon suyu kullanmaktır.Limon suyu çatlak izleri,akne ve diğer izleri azaltmaya ve iyileştirmeye yardımcı olan doğal asidik içerir.

 • Dairesel hareketlerle çatlak izleri üzerine yavaşça taze sıkılmış limon suyu ile masaj yaparak uygulayın.En az 10 dakika boyunca limon suyunun deri tarafından emilmesini bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın
 • Bir diğer seçenek ise; salatalık ve limon suyunu eşit miktarlarda karıştırın çatlak izleri olan bölgeye karışımı uygulayın

5. Şeker

Doğal beyaz şeker çatlak izlerinden kurtulmak için en iyi doğal ilaçlardan biridir.Aynı zamanda cildinizi eksfoliye etmek için şeker kullanabilirsiniz.(Hassas bir cilde sahip değilseniz)

 • Bir kaç damla limon suyu,biraz badem yağı ve 1 çorba kaşığı toz şekeri karıştırın.İyice karıştırdıktan sonra çatlak izlerinin bulunduğu alanlara uygulayın
 • Duş almadan önce her gün bu karışımı cilt üzerine yavaşça sürün ve bir kaç dakika bekletin
 • 1 ay ya da 2 ay kadar süreliğine bu işlemi yapın ve çatlak izlerinin ne kadar hafiflediğini görün

6. Patates Suyu

Patates suyu cilt hücrelerinin beslenmesini geliştiren ve restorasyonu teşvik eden vitamin ve mineraller içerir.

 • Orta boyutta bir patatesi kalın dilimler halinde kesin
 • Patates dilimlerinden birini alın ve bir kaç dakika boyunca çatlak izlerinin bulunduğu yeri hafifçe ovun.Patates nişastasının sorunlu bölgeyi kapladığından emin olun
 • Patates suyunun cilt üzerinde kuruması için bir süre bekleyin ve daha sonra ılık su ile bölgeyi yıkayın.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı