Vücut Çatlaklarına Doğal Ve Hızlı Çözümler

Paylaş
 

Çatlaklar vücudun belirli bölgelerinde görülen soluk renkli görünür çizgilerdir.Çoğunlukla karnın alt kısımlarında,aynı zamanda uyluk bölgelerinde,üst kol,kalça ve göğüsler üzerinde oluşabilirler.

Fakat bazen vücudun geniş alanlarını kapsayabilirler.Gebelik çatlakların arkasındaki ana neden iken,diğer nedenler ise ; ani kilo alma veya ani kilo kaybı,hızlı büyüme,kalıtım faktörleri,stres ve fiziki koşullardaki değişikliklerdir.

Cilt üç ana katmandan oluşur: Epidermis (dış tabaka),dermis (orta tabaka) ve deri altı veya Hypodermic (derin tabaka). Çatlaklar dermis veya bağ dokusu nedeniyle cildin hızla gerilmesi veya daralmasıyla esneklik gücünü yitirmesi sebebi ile derinin orta tabakasında oluşur.

Cilt gerilerek kollajen zayıflar ve normal üretim döngüsü kesintiye uğrayarak hasar meydana gelir.Sonunda derinin üst tabakasının altında ince izler meydana gelir.Başlangıçta izler pembe veya kırmızı renkte görülür, ama zamanla deri yüzeyinde ince gümüş çizgi şekline bürünür ve çatlak izleri oluşur.Birisi hızlı büyüdüğü ve hızlı kilo aldığı zaman deri yüzeyinde çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar,sizi içe kapanık ve görünümünüz hakkında kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olabilir.Fakat üzülmeyin,çatlak izlerinin görünümünü azaltmak için çeşitli doğal yollar mevcuttur.Şimdi rahatça koltuğunuza yaslanıp,yazımızı okuyarak onlardan nasıl kurtulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

1. Hint Yağı

Kırışıklık, yaşlılık lekeleri, benler, koyu lekeler, ince çizgiler ve sivilce gibi cilt problemlerinin bir dizi tedavisinde kullanılan hint yağı, aynı zamanda çatlaklardan kurtulmak için de kullanılabilir.

 • Çatlak izi bulunan alana biraz hint yağı uygulayın ve 5-10 dakika boyunca dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın
 • İnce, pamuklu bir bez ile bölgeyi sarın. Sıcak su dolu bir pet şişe veya sıcak su torbası kullanarak, en azından bir yarım saat etkilenen bölgeye bir miktar ısı uygulayın
 • Olumlu sonuçlar almak için bu işlemi 1 ay boyunca her gün uygulayın

2. Aloe Vera

Aloe vera,bir çok cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir.Onun iyileştirici ve yatıştırıcı özellikleri çatlak izlerinden kurtulmak için kullanılabilir.Bunu uygulamak için bir çift yöntemler vardır.

 • Etkilenen cilt alanına doğrudan Aloe vera jel sürün ve 15 dakika bekletin.Daha sonra ılık su ile cildinizi durulayın
 • Bir diğer seçenek ise; 5 tane A vitamini kapsülünün yağından,10 tane E vitamini kapsülünün yağından ve bir kahve fincanın 4/1 i kadar aloe vera jeli karıştırıp bir karışım oluşturun.Cilt tarafından tamamen emilene kadar bu karışımı sorunlu bölgeye uygulayın.1 ay boyunca günlük olarak bu işlemi uygulamaya devam edin.

3. Yumurta Beyazı

Yumurta zengin protein kaynağıdır.Çatlak izleri için ihtiyacınız olan sadece amino asitler ve protein içeren yumurta akını kullanmak.

 • Bir çatal yardımı ile 2 yumurta beyazını hafifçe çırpın.Su ile etkilenen bölgeyi temizleyin ve daha sonra bir maske fırçası ile yumurta akını kalın bir tabaka halinde uygulayın.
 • Yumurta akının tamamen kurumasını bekleyin ve daha sonra soğuk su ile bölgeyi durulayın
 • Son olarak cildinizi nemlendirmek için biraz zeytin yağı sürün
 • Bu işlemi 2 hafta boyunca günlük olarak uygulayın ve sonuçları görün

4. Limon Suyu

Çatlak izlerini azaltmanın bir diğer basit yolu ise limon suyu kullanmaktır.Limon suyu çatlak izleri,akne ve diğer izleri azaltmaya ve iyileştirmeye yardımcı olan doğal asidik içerir.

 • Dairesel hareketlerle çatlak izleri üzerine yavaşça taze sıkılmış limon suyu ile masaj yaparak uygulayın.En az 10 dakika boyunca limon suyunun deri tarafından emilmesini bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın
 • Bir diğer seçenek ise; salatalık ve limon suyunu eşit miktarlarda karıştırın çatlak izleri olan bölgeye karışımı uygulayın

5. Şeker

Doğal beyaz şeker çatlak izlerinden kurtulmak için en iyi doğal ilaçlardan biridir.Aynı zamanda cildinizi eksfoliye etmek için şeker kullanabilirsiniz.(Hassas bir cilde sahip değilseniz)

 • Bir kaç damla limon suyu,biraz badem yağı ve 1 çorba kaşığı toz şekeri karıştırın.İyice karıştırdıktan sonra çatlak izlerinin bulunduğu alanlara uygulayın
 • Duş almadan önce her gün bu karışımı cilt üzerine yavaşça sürün ve bir kaç dakika bekletin
 • 1 ay ya da 2 ay kadar süreliğine bu işlemi yapın ve çatlak izlerinin ne kadar hafiflediğini görün

6. Patates Suyu

Patates suyu cilt hücrelerinin beslenmesini geliştiren ve restorasyonu teşvik eden vitamin ve mineraller içerir.

 • Orta boyutta bir patatesi kalın dilimler halinde kesin
 • Patates dilimlerinden birini alın ve bir kaç dakika boyunca çatlak izlerinin bulunduğu yeri hafifçe ovun.Patates nişastasının sorunlu bölgeyi kapladığından emin olun
 • Patates suyunun cilt üzerinde kuruması için bir süre bekleyin ve daha sonra ılık su ile bölgeyi yıkayın.
Bu yazı 400 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Kendinizi yorgun ve gergin hissederek güne başlayabilirsiniz. Bugün dikkatinizi kendinize yöneltecek ve davranışlarınızı gözden geçireceksiniz. Özellikle gergin ve öfkeli davranmış olduğunuz eski günleri hatırlayacaksınız ve bu davranışlarınızı değiştirmeniz gerektiğini düşüneceksiniz. Aslında tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştiriyorsunuz fakat karşılaştığınız olayların zorlayıcı etkisi ile bilinçaltınız uyanabilir ve eski davranışlarınız ortaya çıkabilir. Aceleci davranmayın ve şimdilik gelişmeleri bekleyin. Parasal ihtiyaçlarınızın arttığı bir dönem... Olabileceklerden daha büyük istekler içinde olabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bilgisayar teknolojisi ile ilgili en son gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bilgiye sahip kişilerle karşılaşabilirsiniz ve önemsediğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz. Kişisel gelişim ve bilinçaltını araştıran konular ilginizi çekecek. Ayrıca fantastik konular, yoga ve meditasyon benzeri konulara ilgi duyabilirsiniz. Sevdiğiniz işlere dikkatinizi odaklarsanız, başarılı olacaksınız. Bu arada dedikodular ile fazla ilgilenmeyin ve iş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabilir. Aklınız yerine duygularınız ile davranırsanız, başarılı olacaksınız.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışacaksınız. Baskı yaratan durumlar olabilir fakat disiplinli ve kararlı bir tavır sergileyeceksiniz ve büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve azimli olduğunuz bir dönemdesiniz. Hem kendi sağlığınız ile ilgileneceksiniz, hem de yakınlarınızın sağlığına özen göstereceksiniz. Parasal konulara yönelik gelişmeler moralinizi yükseltecek. Yeni gelişmeler olabilir.
TERAZİ BURCU YORUMU
Uzun zamandır ertelediğiniz ufak tefek işleri, dosya veya dolap düzenlemelerini gün içinde tamamlayabilirsiniz. İyimser ve neşeli tavırlarınız iş arkadaşlarınızın ve yakın çevrenizin dikkatini çekecek. Birleştirici ve uyumlu yaklaşımlarınız, çevrenizdekiler arasında oluşan küçük kırgınlıkları iyileştirip, büyük değişimler yaratabilir. Kendi içinize yönelip, kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz. Dernek ve vakıf çalışmalarında bulunabilir, size ihtiyacı olan yakınlarınızla ilgilenebilirsiniz. Farklı görüşleriniz olabilir fakat fikirlerinizi kabul ettirmek için uğraşmak yerine araştırmalarınızı derinleştirirseniz, ilginç buluşlarınız olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Hareketli ve keyifli bir gün geçireceksiniz. Projelerinizi ortaya koyabilir, ikna edici ve etkileyici olabilirsiniz. Dikkatinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmak istediğiniz konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilir ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konular ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu arada alacağınız ilginç teklifler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcı fikirler ortaya çıkacak. Çeşitli organizasyonlara katılabilirsiniz ve isteklerinizi enerjik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Yapıcı ve kararlı tutumunuz ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Alacağınız bazı haberler kafanızı karıştırabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Gereksiz tartışmalardan uzak durun ve aklınıza gelen fikirleri hemen ortaya koymayın. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile karşılaşabilir veya onlardan alacağınız haberler, düşüncelerinizi derinleştirebilir. Aklınız yerine duygularınız ile hareket ederseniz, daha başarılı olacaksınız. Projelerinizi şimdilik ilgisi olmayan kişilere anlatmayın. Aslında kendinizi güçlü hissettiğiniz bir dönemdesiniz ve güce sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz fakat iddialaşmasanız iyi olacak.
KOVA BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Çılgınlık sayılabilecek davranışlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Fakat yakınlarınızın desteğini alacaksınız ve olaylar karşısındaki gerilim ve öfkenizi yatıştırmayı başaracaksınız. Daha doğrusu arkadaşlarınız ve yakın çevrenizin sözleri sizi yatıştıracak. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Enerji fazlanızı spor yaparak ve seyahate çıkarak boşaltabilirsiniz. Bu arada kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek fakat duygularınızı denetlemeniz gerekiyor.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve duyduğunuz haberler keyfinizi yerine getirecek. Düşüncelerinizi değiştirmenize yardımcı olacak kişiler ile karşılaşabilir ve yeni projeler yapabilirsiniz. Ekip çalışmalarında başarılı olabilir ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Yakınlarınızın ve sevdiklerinizin desteğini isteyebilirsiniz. Daha iyimser ve anlayışlı davranmayı başaracaksınız ve böylece ilişkilerinizde ortaya çıkan sorunlar ile başa çıkabileceksiniz. Bu arada bazı karışıklıklar olsa bile sorunlar ile başa çıkmak için yeni stratejiler yapabilirsiniz.