Vücut Çatlaklarına Doğal Ve Hızlı Çözümler

Paylaş
 

Çatlaklar vücudun belirli bölgelerinde görülen soluk renkli görünür çizgilerdir.Çoğunlukla karnın alt kısımlarında,aynı zamanda uyluk bölgelerinde,üst kol,kalça ve göğüsler üzerinde oluşabilirler.

Fakat bazen vücudun geniş alanlarını kapsayabilirler.Gebelik çatlakların arkasındaki ana neden iken,diğer nedenler ise ; ani kilo alma veya ani kilo kaybı,hızlı büyüme,kalıtım faktörleri,stres ve fiziki koşullardaki değişikliklerdir.

Cilt üç ana katmandan oluşur: Epidermis (dış tabaka),dermis (orta tabaka) ve deri altı veya Hypodermic (derin tabaka). Çatlaklar dermis veya bağ dokusu nedeniyle cildin hızla gerilmesi veya daralmasıyla esneklik gücünü yitirmesi sebebi ile derinin orta tabakasında oluşur.

Cilt gerilerek kollajen zayıflar ve normal üretim döngüsü kesintiye uğrayarak hasar meydana gelir.Sonunda derinin üst tabakasının altında ince izler meydana gelir.Başlangıçta izler pembe veya kırmızı renkte görülür, ama zamanla deri yüzeyinde ince gümüş çizgi şekline bürünür ve çatlak izleri oluşur.Birisi hızlı büyüdüğü ve hızlı kilo aldığı zaman deri yüzeyinde çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar,sizi içe kapanık ve görünümünüz hakkında kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olabilir.Fakat üzülmeyin,çatlak izlerinin görünümünü azaltmak için çeşitli doğal yollar mevcuttur.Şimdi rahatça koltuğunuza yaslanıp,yazımızı okuyarak onlardan nasıl kurtulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

1. Hint Yağı

Kırışıklık, yaşlılık lekeleri, benler, koyu lekeler, ince çizgiler ve sivilce gibi cilt problemlerinin bir dizi tedavisinde kullanılan hint yağı, aynı zamanda çatlaklardan kurtulmak için de kullanılabilir.

 • Çatlak izi bulunan alana biraz hint yağı uygulayın ve 5-10 dakika boyunca dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın
 • İnce, pamuklu bir bez ile bölgeyi sarın. Sıcak su dolu bir pet şişe veya sıcak su torbası kullanarak, en azından bir yarım saat etkilenen bölgeye bir miktar ısı uygulayın
 • Olumlu sonuçlar almak için bu işlemi 1 ay boyunca her gün uygulayın

2. Aloe Vera

Aloe vera,bir çok cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir.Onun iyileştirici ve yatıştırıcı özellikleri çatlak izlerinden kurtulmak için kullanılabilir.Bunu uygulamak için bir çift yöntemler vardır.

 • Etkilenen cilt alanına doğrudan Aloe vera jel sürün ve 15 dakika bekletin.Daha sonra ılık su ile cildinizi durulayın
 • Bir diğer seçenek ise; 5 tane A vitamini kapsülünün yağından,10 tane E vitamini kapsülünün yağından ve bir kahve fincanın 4/1 i kadar aloe vera jeli karıştırıp bir karışım oluşturun.Cilt tarafından tamamen emilene kadar bu karışımı sorunlu bölgeye uygulayın.1 ay boyunca günlük olarak bu işlemi uygulamaya devam edin.

3. Yumurta Beyazı

Yumurta zengin protein kaynağıdır.Çatlak izleri için ihtiyacınız olan sadece amino asitler ve protein içeren yumurta akını kullanmak.

 • Bir çatal yardımı ile 2 yumurta beyazını hafifçe çırpın.Su ile etkilenen bölgeyi temizleyin ve daha sonra bir maske fırçası ile yumurta akını kalın bir tabaka halinde uygulayın.
 • Yumurta akının tamamen kurumasını bekleyin ve daha sonra soğuk su ile bölgeyi durulayın
 • Son olarak cildinizi nemlendirmek için biraz zeytin yağı sürün
 • Bu işlemi 2 hafta boyunca günlük olarak uygulayın ve sonuçları görün

4. Limon Suyu

Çatlak izlerini azaltmanın bir diğer basit yolu ise limon suyu kullanmaktır.Limon suyu çatlak izleri,akne ve diğer izleri azaltmaya ve iyileştirmeye yardımcı olan doğal asidik içerir.

 • Dairesel hareketlerle çatlak izleri üzerine yavaşça taze sıkılmış limon suyu ile masaj yaparak uygulayın.En az 10 dakika boyunca limon suyunun deri tarafından emilmesini bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayın
 • Bir diğer seçenek ise; salatalık ve limon suyunu eşit miktarlarda karıştırın çatlak izleri olan bölgeye karışımı uygulayın

5. Şeker

Doğal beyaz şeker çatlak izlerinden kurtulmak için en iyi doğal ilaçlardan biridir.Aynı zamanda cildinizi eksfoliye etmek için şeker kullanabilirsiniz.(Hassas bir cilde sahip değilseniz)

 • Bir kaç damla limon suyu,biraz badem yağı ve 1 çorba kaşığı toz şekeri karıştırın.İyice karıştırdıktan sonra çatlak izlerinin bulunduğu alanlara uygulayın
 • Duş almadan önce her gün bu karışımı cilt üzerine yavaşça sürün ve bir kaç dakika bekletin
 • 1 ay ya da 2 ay kadar süreliğine bu işlemi yapın ve çatlak izlerinin ne kadar hafiflediğini görün

6. Patates Suyu

Patates suyu cilt hücrelerinin beslenmesini geliştiren ve restorasyonu teşvik eden vitamin ve mineraller içerir.

 • Orta boyutta bir patatesi kalın dilimler halinde kesin
 • Patates dilimlerinden birini alın ve bir kaç dakika boyunca çatlak izlerinin bulunduğu yeri hafifçe ovun.Patates nişastasının sorunlu bölgeyi kapladığından emin olun
 • Patates suyunun cilt üzerinde kuruması için bir süre bekleyin ve daha sonra ılık su ile bölgeyi yıkayın.
Bu yazı 378 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız olaylar duygularınızın derinleşmesine neden olabilir ve sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu arada eskiden sevdiğiniz ve değer verdiğiniz her ne var ise, gözünüzden düşebilir. Ayrıca daha önce değersiz bulduğunuz şeyler değerli olabilir. Ancak eski dostlarınızı ihmal etmeyin ve sevdiğinize karşı anlayışlı davranmak için özen gösterin. Sevgiye olan ihtiyacınız artmış olabilir ve sevdiğinizin sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Fakat sizin de davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Bu arada harcamalarınıza da dikkat etmelisiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Çocuklar, kardeşleriniz veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Ayrıca evinizde tadilat, bakım, onarım benzeri işler yapabilir, çevrenizi güzelleştirmek isteyebilirsiniz. Bazı karışıklıklar olsa bile iyimser ve anlayışlı davranmayı başaracaksınız. Yakınlarınıza ilgi gösterebilir, dostlarınız ile ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile buluşabilir, geçmiş günleri konuşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu arada duyacağınız bazı haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Fakat olaylara daha farklı açılardan bakan kişiler ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek ve sorunların üzerinde fazla durmayacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve yapmak istediğiniz pratik konular ile ilgileneceksiniz. Arkadaşlarınız ile görüşebilir, davet ve toplantılara gidebilirsiniz. Katılacağınız organizasyonlarda karşılaştığınız güçlü kişilerden etkilenebilirsiniz ve geleceğe yönelik projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca önemsediğiniz kişilere fikirlerinizi anlatabilir ve onların yardımını alabilirsiniz. Özellikle radikal değişiklikler yapmak ve bulunduğunuz koşulları tamamen değiştirmek sizi rahatsız etse bile mantıklı davranacaksınız ve projelerinizi gerçekleştirmek için size yardımcı olabilecek kişiler ile görüşeceksiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve beklentilerinizin yarattığı gerilimin baskısını hissedebilirsiniz. Aynı zamanda karşılaştığınız olaylar ve kişiler bilinçaltınızı uyandırabilir ve bazı korkularınız açığa çıkabilir. Fakat değer verdiğiniz ve saygı duyduğunuz kişilerin anlayışlı ve iyimser davranışlarından etkilenebilirsiniz ve böylece sizi rahatsız konulardan ve ortamdan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Dışarı çıkmak ve sevdiğiniz yerlerde dolaşmak keyfinizi yerine getirecek. Yeni yerler keşfetmek ve yaratıcı kişiler ile karşılaşmak sizi heyecanlandıracak. Geleceğe yönelik beklentilerinizi ve isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz fakat zorlayıcı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Büyük projeler, hareketli ortamlar ve çeşitli organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz. Ayrıca geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için çeşitli araştırmalar yapabilir ve bilgisine güvendiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Etkileyici ve güçlü kişilerin bilgisinden ve fikirlerinden yararlanabilir ve fikirlerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Şimdiye kadar uyguladığınız sisteminiz ile ilgili bazı değişiklikler yapabilirsiniz kendinizi tamamen yenilemek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Planlı ve kararlı tavırlarınız ile hem büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Dostlarınız ile görüşebilir ve sevdiğiniz ile birlikte dost davetlerine gidebilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konular değişmese bile sizin bakış açınız değiştiği için artık rahatsızlık duymayacaksınız. En azından bugün sizi rahatsız eden konular ile ilgilenmeyecek ve sevdiğiniz konulara dikkatinizi yönelteceksiniz. Estetik, güzellik ve bakım programları ile ilgilenebilir ve dış görünümünüze özen gösterebilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz, hem de çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Sevdiğinizin davranışlarından etkilenebilir ve ani tepkiler ortaya koyabilirsiniz. Sonradan pişmanlık duyacağınız davranışlarda bulunmaktan kaçınmalısınız. Aldığınız sorumlulukların baskısı gerilim hissetmenize neden olabilir ve bu arada eski dostlarınız ile aranızdaki ilişkileri sorgulayabilirsiniz. Sorunları büyütmeyin ve kendinizi fazla zorlamayın. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Bu arada sağlığınıza özen gösterin ve kendinizi fazla yormayın. Uykunuza ve beslenmenize dikkat edin.
YAY BURCU YORUMU
Bugün kafanızı meşgul eden konulardan uzaklaşacak ve keyif aldığınız işler ile ilgileneceksiniz. Sevdikleriniz ile görüşebilir ve ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz. Gün içinde karşılaştığınız olaylar yaratıcılığınızı uyandıracak. Ayrıca kendinizi daha özgür ve rahat hissedeceksiniz. Böylece yakınlarınıza yardımcı olabilirsiniz ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Çevrenizde olup bitenler ve dedikodular ile ilgilenmek yerine kendinizle ilgilenebilir ve dikkatinizi isteklerinize yöneltebilirsiniz. İdealleriniz ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz ve bu durumdan memnuniyet duyabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve çeşitli davetler alabilirsiniz. Katılacağınız davetlerde ilginç kişiler ile tanışabilirsiniz. Marjinal kişilerden rahatsızlık duysanız bile çevrenize yansıtmayacaksınız ve sabırlı davranacaksınız. Fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz ve güçlü kişileri etkileyebilirsiniz. Özellikle önemsediğiniz kişilerin sizi desteklediğini anlayacaksınız ve bu durum kendinize olan güveninizi yükseltecek. Zaten yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve sorunlar ile başa çıkabilecek gücü içinizde hissediyorsunuz. Bu arada eski fikirlerinizi gözden geçirebilir ve sisteminizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize yönelteceksiniz ve yakınlarınız ile ilgileneceksiniz. Çocuklarınızın sorunları ile ilgilenebilir ve size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile görüşebilirsiniz. Yapılması gereken işlerinizi planlayabilir ve daha önce ihmal ettiğiniz konular ile ilgilenebilirsiniz. Bu arada evinizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Bakım, onarım ve tadilat gerektiren konular ile ilgilenebilir ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bu arada bilgisine güvendiğiniz kişiler ile görüşebilir ve onların yardımını isteyebilirsiniz. Bugün eski arkadaşlarınız ile görüşebilir ve katılacağınız davetlerde önemli kişiler ile tanışabilirsiniz. Şimdilik fikirlerinizi kendinize saklamanız gerekebilir.