Yüzdeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Kadın ya da erkek, tüm insanların yaşları ilerledikçe ortaya çıkan en büyük sorunları; yüzdeki kırışıklıklar. Birçok insanın yakındığı konu, yer çekimine yenik düşen ciltlerini dinç tutabilmek için ne yapmaları gerektiklerini bilmiyor olmaları.

anti-aging

 Kırışıklığın Temelinde Bilinçsiz Kozmetik Kullanımı Var

Piyasada oluşan rekabet ile kozmetik firmaları da kirli silahlar kullanıyor ve bunları tüketicilerden saklıyorlar. Yapılacak ufak bir araştırma ile bu kimyasalların isimleri öğrenilebilir ve satın alınacak kozmetik ürünün içeriğinde olup olmadığına bakılarak önlem alınabilir. Bu sayede cildin nem dengesini sağlayan sistemini bozmamış ve kirli oyun yapanlara para kazandırmamış olacaksınız.

Bilinçsiz kozmetik kullanımı denildiğinde yalnızca zararlı kimyasalların olduğu kozmetik ürünleri akla gelmemelidir. Yaşa ve cilt türüne uygun olmayan ürün kullanımları da cildin nem dengesini, derinin elastikiyetini ve mukavemetini olumsuz yönde etkilemektedir. Dermatologlar tarafından yapılan testler cilt tipi ve yaşa uygun ürün tespitinde en doğru yöntem.

 Kırışıklığı Tetikleyen Etmenler

Cilt kırışıklıklarının ana sebepleri yanlış ve bilinçsiz kozmetik kullanımlarıdır. Ancak başka etmenler de kırışıklık oluşumunu hızlandırmakta ya da var olan kırışıklıkların derinleşmesine sebep olmaktadır. Kırışıklığı tetikleyen etmelerin başında;

  • Koruma kremi olmadan uzun süre güneşe maruz kalmak
  • Sert mevsim geçişlerinde cildin nem dengesini koruyamamak
  • Sigara kullanımı veya içilen ortamda çokça bulunmak
  • Yanlış beslenme nedeniyle vücudun vitaminsiz kalması
  • Sıkça ağır makyaj yapmak
  • Spor yapmamak
  • Stresten uzak kalamamak gelmektedir.

Kırışıklığı tetikleyen bu etmenler en aza indirgendiğinde, kırışıklık oluşumunun önüne geçilecek ve var olan kırışıklıkların ilerlemesi durdurulacaktır.

Kırışıklık Gidermede En Etkili Yöntem; Nem

Cilt kırışıklıklarının oluşmasına birçok faktör olduğu gibi; temelinde cildin nem dengesinin bozulması ve elastikiyetinin kaybolması vardır. Nemden yoksun kalan cilt erken yorulup yer çekimine direnemeyecek ve sarkacaktır. Erken yaşta önlemi alınır ve özellikle mevsim geçişlerinde cildin temizliğine ve nemlendirilmesine özen gösterilecek olursa kırışıklıkların önüne geçilmiş olacaktır. Gün içerisinde her tuvalete gittiğinizde yüzünüze soğuk su çarpabilir ya da aklınıza geldikçe yer çekiminin tersi yönde dairesel hareketlerle masaj yaparak da kırışıklı sürecini ötelemeniz mümkün.

Var olan kırışıklıklar ile savaşmada da en etkili yöntem doğru nemlendirme ve düzenli cilt masajıdır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; cilde yapılan masajla hareketlenen cilt hücreleri oksijence zengin hale gelmekte ve hücre yenilenmesi hızlanmaktadır. Hücre yenilenmesinin hızlanması da cildin gerginliğinin artması ve kırışıklıkların görünümünün azalması demektir. Her sabah ve akşam boyundan alnınıza doğru yapacağınız yer çekiminin aksi yönündeki masajlar, bol su içilmesi ve dermatoloğunuzun muayenesinden sonra cildinize ve yaşınıza uygun olarak alacağınız nemlendiricinin kullanımı ile kırışıklıkların görünümünü yok edebilirsiniz.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı